Осми ден продължават протестите във врачанската болница. Граждани и медици отново блокираха булеварда пред здравното заведение и поискаха лечебницата да бъде изведена от финансовия колапс, заплатите да се дават редовно, а за болните да има необходимите лекарства. В края на миналата седмица бяха изплатени трудовите възнаграждение за юли, засега закъснението на заплатите е с един месец.
This is a modal window.
На извънредно заседание днес медицинският съвет на врачанската многопрофилна болница прие декларация, в която се казва, че въпреки кризисната ситуация медиците са на своите работни места, осигурени са необходимите лекарства и консумативи за нормална работа, а приемът на пациенти не е прекратяван. Липсата на новини от здравното министерство обаче внесе нова доза напрежение след протестиращите лекари.
Надя Димитрова, медицинска сестра: Искаме сигурност, искаме редовно ежемесечно изплащане на заплатите и адекватно лечение на болните.
В днешната блокада се включиха и хора от други населени места извън Враца, които смятат, че не бива да се противопоставят медиците от различните болници в съседни градове и че трябва да се потърси отговорност на виновните за кризата във врачанската болница.
Виктория, гр. Монтана: Да се извикат всички бивши шефове досега и всички кметове на града и да дадат обяснение защо болницата е стигнала до тази голяма загуба.
На пресконференция представители на парламентарната комисия по здравеопазване от БСП обявиха, че трябва да се промени моделът на здравеопазване у нас, така че областните болници да не трупат загуби, а да получават адекватно заплащане за обема и качеството на медицинските услуги.