Все повече осъдени престъпници искат да заличат миналото си, позовавайки се на европейски регламент за личните данни. От началото на годината в Комисията за защита на личните данни са постъпили над 10 сигнала за премахване на информация от печатни и електронни медии. От Комисията публикуваха вчера становище заради зачестилите сигнали, свързани с правото да бъдеш "забравен". Днес гост в студиото на сутрешния блок на БНТ беше Венцислав Караджов, председател на Комисията за защита на личните данни.
Според Караджов правото да бъдеш забравен със съдебно решение е неприложимо при информация за журналистически цели, когато е обществено значима. Когато деянието е обществено опасно, може да бъде отказано да бъдеш "забравен", каза той.
Хората имат нуждата да се предпазват от извършителите на подобни престъпни деяния, каза още Караджов.
Първо се обръщаме към медията, тя извършва преценка, може да откаже да заличи тази информация, ако тя е за журналистически цели има обществена необходимост от продължаващото съществуване на информацията. Последващата стъпка е Комисията за защита на личните данни, която ще отсъди дали физическото лице има право или медията е отсъдила правилно.
Камелия Нейкова: Машините за гласуване ще бъдат технически изправни за изборите на 19 април
Срещу скъпите горива: Държавата ще компенсира хората с най-ниски доходи с по 20 евро
Волейболистът Владимир Николов води листата на "Прогресивна България" в Пловдив
Година от трагедията в Кочани - в пожара загинаха 63 души, над 200 бяха ранени
Спор между институциите: Кабинетът оспорва в КС решението за Съвета за мир на Тръмп