Чувствам се прекрасно, сбъднах една своя мечта - да бъда част от международната мисия в Афганистан. Това разказа в интервю за БТА лейтенант Славена Желязкова, първата жена-командир на охранителен взвод от български контингент, участвал в мисия зад граница. Лейтенант Желязкова казва, че мечтае да бъде добър командир, което включва и добър човек.
26-годишната Славена е завършила с отличие военно училище и е професионален войник от 2014 година в 61-ва Стрямска механизирана бригада - Карлово. Тя замина преди 6 месеца в Афганистан, начело на 60 български рейнджъри, за да охраняват КПП на летище Кандахар.
След официалното посрещане на 31-я български военен контингент за участие в международната мисия на НАТО в Афганистан "Решителна подкрепа", част от който беше и взводът на лейтенант Желязкова, тя заяви, че шест месеца е мечтала всички да се върнат живи и здрави. "Щом днес сме тук всички означава, че както моята, така и на всеки един от колегите ми мечта е сбъдната", коментира лейтенантът. Според нея е прекалено рано да се говори за втора мисия, но добави, че със сигурност всяка една от мисиите е опит.
Лейтенант Желязкова смята, че всеки един офицер трябва да придобие такъв опит, и ако трябва да се избира между нея и неин колега, който не е бил зад граница, би дала възможност другият да замине, за да се сблъска със същите трудности, с изпълнението на задачите и разбира се, с всички хубави моменти, които съпътстват това изпитание.
;Славена Желязкова смята, че преживяното по време на мисията не може да се разкаже, то може да се разбере само от човек, който е бил на мястото и е преживял всичко лично. На въпрос дали са се препокрили очакванията й преди заминаването със самия престой, тя отговори, че не е заминала за Афганистан, за Кандахар с каквито и да е очаквания. Да заминеш за там с очаквания, каквито и да са те, за мен е абсурдно - очакванията ми бяха сведени до това - да отидем, да си изпълним задачите и да се приберем живи и здрави, което и направихме, каза лейтенант Желязкова.
"Имах щастието да работя с невероятни млади хора, които имат желание да бъдат в Българската армия и които се надявам да останат в Българската армия, защото ако я напуснат ще бъде загуба". Така Славена отговори на въпрос дали й е било лесно да командва 60 рейнджъри. "Бяхме невероятен колектив - хора, които са ме подкрепяли през цялото време, които разчитаха на мен и които аз съм подкрепяла през цялото време", уточни тя. В случая няма значение дали сме жени и мъже, ние бяхме един колектив и въпреки че им казах, че вече не съм им взводен, те винаги ще си останат "моят взвод", заяви лейтенант Желязкова.
Афганистан е зона с висок риск, отбелязва Славена и не скрива, че едно от най-големите изпитания по време на мисията е да работиш далече от семейството си, от близките си. Няма да говорим за чисто битовите и климатичните условия - колко е по-различно, природата колко е по-различна, за задачите, които независимо как се чувстваш ти лично или емоционално - те трябва да се изпълняват, отбеляза лейтенант Желязкова.
Лейтенант Желязкова е категорична, че са се разбирали прекрасно с колегите от другите нации в мисията. Според нея с работата си взводът, всеки един, е направил така, че "българите да не бъдат едната малка група, а да бъдат част от международния колектив".
"Командирът на батальона - военнослужещ с 8 мисии зад гърба си и с реални бойни операции, показа, че първо е човек, а после командир. Лично ни изпрати на летището, когато си тръгвахме, ръкува се с всеки един от войниците и на всеки пожела успех", разказа лейтенант Желязкова. Според нея този факт е достатъчно показателен, доколко българските военни са били част от многонационалната среда.
Задържаха у нас организатор на международна мрежа за наркотрафик към Украйна и ЕС
Неоторозиран достъп, засягащ административни мрежи, засякоха от Министерството на иновациите
Сметната палата образува производство за конфликт на интереси при Делян Пеевски
Конституционният съд образува дело по искане на омбудсмана срещу текстове в бюджет 2026 г.
Европа продължава да е в изгарящата хватка на лятото, захлаждане се очаква в края на седмицата