Жители на село Радибош,община Радомир, настояват да им бъде предоставено копие на една от първите старопечатни книги, издадена във Венеция от Божидар Вукович. Книгата е отпечатана през 1538 година и се предполага, че е донесена в селския храм “Света Петка” в края на 16-и век. Преди известно време реликвата е взета от селото и сега се намира в Националния исторически музей.
В продължение на столетия книгата е била в храма “Света Петка” в село Радибош, който е един от най-старите в региона.
”Най-вероятно черквата е строена през 16-и век”, каза краеведът Василка Райчева.
Местните хора нямат претенции към оригиналната старопечатна книга, защото не могат да я опазят тук.
Желанието на малкото жители на Радибош е копието да бъде изложено в килийното училище в селото. В една от стаите му сега посетителите могат да видят фотоси на 16-те листа от известния български книжовник Владислав Граматик, които били прикрепени към книгата на Вукович.
Училището е отворило врати през 1826-а година и е било първото в околията. Сега е превърнато в музей.
Две деца загинаха край Мездра, след като млад шофьор изгуби контрол над автомобила си
20-годишен предизвика катастрофа с три коли в Разград, преминал на червен светофар
Двама младежи загинаха на място след катастрофа между скутер и лек автомобил край Мездра
Стою Стоев: Вместо съдебна реформа управляващите запазиха политическия контрол върху ВСС
След земетресенията във Венецуела: Загиналите са поне 235, продължава търсенето на оцелели
Тир се блъсна в мантинелата на АМ “Тракия” и се озова в канавка край Карнобат