Американският президент Барак Обама забрани добива на нефт и газ в американските териториални води на Арктическия басейн и части от Атлантическия океан. Решението е взето, за да има "силна, устойчива и жизнена икономика и екосистема" в региона, се посочва в изявлението на Белия дом.
Нуждите на коренното население, защитата на местната флора и фауна, както и опасността от нефтени разливи в региона, също са натежали в посока на налагането на ветото. Идентична мярка обяви и Канада за крайбрежните си арктическиа води. И ако Отава ще преразглежда решението си на всеки пет години, то Вашингтон налага забраната "за постоянно". Анализатори виждат в решението на отиващия си държавен глава опит да предпази региона от намеренията на наследника си - Доналд Тръмп. По време на надпреварата за Белия дом той многократно каза, че ще премахне ограниченията за добив на нефт и газ в Съединените щати. Изказванията му обаче силно притесниха еколози и природолюбители. Мнението на запознати е, че наложената забрана трудно ще може да бъде отменена от администрацията Тръмп.
България търси по-тясно индустриално партньорство с Полша и насърчава нови инвестиции
В повечето държави извън еврозоната гражданите подкрепят присъединяването към единната валута в ЕС, сочи проучване
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Жълт код за опасни горещини в 14 области на страната - температури до 37
Обстановката във Венецуела - властите ограничиха достъпа до щата Ла Гуайра