Лекари на повикване в Спешна помощ е поредната крачка, с която директори на центрове в страната се опитват да се справят с огромния дефицит на кадри. От Спешния център в Пловдив са изпратили писма до медици от цялата страна с предложения да дават по...
Лекари на повикване в Спешна помощ е поредната крачка, с която директори на центрове в страната се опитват да се справят с огромния дефицит на кадри. От Спешния център в Пловдив са изпратили писма до медици от цялата страна с предложения да дават по 12-часови дежурства на повикване. За всяка поета смяна, откликналите лекари ще получават по 100 лева. В Пазарджик пък разчитат на подкрепление от пенсионери.
В Спешния център в Пловдив има 40 свободни позиции. На поканата за повикване досега се е отзовал само един лекар пенсионер. Именно на тях разчитат и от центъра в Пазарджик. В областта работят 17 медици, навършили пенсионна възраст. Надеждата на спешните лекари там е техни колеги от болниците да дойдат и да работят на втори трудови договори.
„От 19 щата в Пазарджик реално имаме шест лекари, които работят при нас и шест на втори трудов договор, но това не означава, че те покриват шест длъжности. Те дават по няколко дежурства, така че тези лекари покриват два щата. Изключително голям проблем“, каза пред камерата ни д-р Надка Пангарова, директор на ЦСМП – Пазарджик.
В Пазарджик са готови веднага да наемат още 20 медици. От три години обаче нов лекар не е постъпвал на работа в центъра. И тук, както в Пловдив, се налага разпределение на летните отпуски и ползването им при нужда. Изключено е обаче двама лекари едновременно да отидат на море.
„Ако се наложи и отпуски ще се отменят. Съобразяваме се с другите колеги, да си ползват отпуските, за да могат да починат. Ползваме отпуска по 10 дни само“, разказа фелдшерът Явор Божинов.
За да работят 13 екипа в Пазарджик и областта медиците полагат неимоверни усилия и много извънреден труд – често над 36 часа месечно. В летните дни работата се увеличава значително.
„Всеки ден е различно, но днес са много и степенуваме важността и спешността на посещенията, за да може да реагираме на всички“, сподели фелдшерът Галина Благова.
Заради липсата на лекари във Велинград, например, реанимацията е поверена на фелдшери, не крият от Спешна помощ.