ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Почина кинолегендата Ричард Чембърлейн
Чете се за: 00:45 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Спорът за авторските права в интернет

Чете се за: 00:47 мин.
Икономика

Интернет гигантите трябва да плащат авторски права на журналистите и артистите, когато публикуват техни произведения. Това се казва в директивата за авторските права в цифровата ера, която Европарламентът прие тази седмица. Текстът на документа предизвика ожесточени дискусии между големите интернет компании като Google, Facebook, YouTube и творческата индустрия.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Най-голямата лобистка кампания в история на Европарламента - така евродепутати описаха натиска, който големите интернет гиганти са упражнявали месеци наред върху тях, за да не бъде приета директивата за авторските права. Въпреки това парламентът гласува "за" нея с голямо мнозинство. Сега документът трябва да бъде одобрен от Комисията и Съвета.

      Ефектът от директивата е, че музиканти, изпълнители, сценаристи, издатели и журналисти ще получават възнаграждения, когато работите им се използват от платформи като Facebook и YouTubе и от новинарски агрегатори като Google News.

      Аксел Фос - евродепутат от ЕНП, Германия - докладчик по директивата: Някои платформи публикуват съдържание от медиите без да плащат нищо за него. Така цялата преса в една демократична система става зависима от платформите. Ние не искаме да приемем това. Да си зададем въпроса: Искаме ли в едно демократично общество да имаме независима преса, също и финансово? Ако искаме, трябва да се погрижим за това.

      Качването на информация в онлайн енциклопедии с некомерсиални цели, като Уикипедия, няма да бъде засегнато от директивата. Първоначалният текст на документа предвиждаше задължително въвеждане на филтри, които да блокират съдържание без платени авторски права.

      Според критици на директивата така се въвежда в цензура в интернет. В окончателния вариант отпаднаха задължителните филтри, но платформите ще са отговорни през закона за това, което публикуват, и трябва да се разбират с носителите на права как да избягва използването на нелегално съдържание.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?