С педесетгодишни трактори и камиони и без един лев субсидии – така работят фирмите от дърводобива в района на град Трявна, а собствениците се тревожат, че и в новия период на оперативните програми не са предвидени мерки за подпомагане на сектора....
С педесетгодишни трактори и камиони и без един лев субсидии – така работят фирмите от дърводобива в района на град Трявна, а собствениците се тревожат, че и в новия период на оперативните програми не са предвидени мерки за подпомагане на сектора. Браншовата им камера планира среща с министъра на земеделието, на която да поставят проблемите си. Контролните органи в района са заловили осем нарушители, извършили незаконна сеч през миналата година, но браншът страда много повече от нелоялната конкуренция, твърдят запознати.
В района на Трявна и Плачковци е царството на дърбодобива, но броят на големите фабрики силно е намалял в последните години, а хората от бранша се оплакват, че фирмите нарушителки печелят в пъти повече от редовните.
„Малки нелоялни фирми вземат частни гори за сеч, предлагат некоректно ниски цени на дърва за огрев, а ние не можем да паднем на тези цени, защото вече сме платили всичко на държавата – лицензи и разрешителни", обясни собственикът на дърводобивна и дървообработваща фирма Стоян Делийски.
Най-големият проблем в дърводобива е издъхващата стара техника, а в дървообработването – липсата на средства за купуването на достатъчно машини.
„Държавата нищо не направи за нас, дърводобивниците, за субсидиране за купуване на нова техника, а проблемът е, че и в новия програмен период няма предвидени програми за нас”, добави Делийски.
Всеки камион, който превозва дървесина, подлежи на проверка от държавните лесничеи и от мобилните екипи на Регионалната дирекция по горите.
„При костатирано нарушение – липса на превозен билет или фискален бон за дървесината, ние пишем констативен протокол, а при сериозни нарушения се сезира и прокуратурата”, обясни директорът на ТПДГС „Плачковци” инж. Мирослав Илиев.
Горският надзирател маркира с печата си всяко отрязано дърво и твърди, че в планината най-честото престъпление не е незаконната сеч, а масовите кражби на готова, отсечена дървесина.
10 лв. за парче торта: С между 20 и 50% са поскъпнали сладкарските изделия във Варна
В Историческия музей в Перущица са изложени над 100 оригинални и европейски банкноти
Снежна Коледа в някои части на страната, преди Нова година температурите падат до минус 10°
Взрив в Москва уби високопоставен руски генерал, Кремъл подозира украинското разузнаване
Две трети от децата в училище избягват да използват тоалетните - до какви проблеми води това?