От тази година и българските екскурзоводи ще бъдат лицензирани, каквато е практиката в европейските страни. Те ще носят отличителни знаци, удостоверяващи правото им да упражняват професията. Промяната е в резултат на новата наредба на Министерството на туризма. Екскурзоводите се надяват с въвеждането на новите регламенти да се намали нелоялната конкуренция, която през последните години е честа практика у нас.
Наредбата задължава всички практикуващи екскурзоводи да се регистрират в Националния туристически регистър.
"Желаехме да има такъв регистър, тъй като забелязахме от практиката, че след като няма регламент, всеки един, който желае може да упражнява безнаказано екскурзоводстката професия", каза Валери Гочев, председател на Съюза на екскурзоводите в България.
През годините заради липсата на правила екскурзоводите се сблъскват с редица нелоялни практики.
"Това са колеги, мога да кажа за руския сектор, които естествено отлично владеят руски език, но това не е достатъчно условие да бъде човек добър екскурзовод, тъй като става въпрос за една доста усилена професионална подготовка като познания на история, култура", обясни Снежана Атанасова, екскурзовод.
В бранша често имат проблеми и с така наречените улични агенции.
"Най-често това са някакви масички с реклама на различни туристически пътувания, много често реклами, подпрени на таксиметрови автомобили, където се рекламира на 50 или 70% от редовната цена", каза Атанасова.
Според новата наредб, всеки в бранша, който не спазва правилата, подлежи на санкции, които варират от 1 000 до 2 000 лева. За изпълнението им ще следи Комисията за защита на потребителите.