ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Трима уволнени висши чиновници заради проблемите с електронните винетки

Чете се за: 01:51 мин.
Икономика

Уволнения заради лошата организация с въвеждането на електронните винетки. Премиерът разпореди отстраняването на двама ръководители в Агенция Пътна инфраструктура и един от съветниците на регионалния министър. Фирмата-изпълнител ще бъде санкционирана.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      За Агенция „Пътна инфраструктура" първата седмица от новата година започна с проблеми при въвеждането на електронната винетка и завърши с три уволнения.

      По разпореждане на премиера ще бъде освободен Веселин Давидов, който е член на Управителния съвет на АПИ. Той отговаря за електронната система за събиране на пътни такси. Отговорност ще поемат още Антон Антонов, който е директор на Националното тол управление в Агенцията и Радослав Николов, съветник в Политическия кабинет на министъра на регионалното развитие и благоустройството.

      Светослав Глосов - предс. на УС на АПИ: И в трите оставки има логика предвид забавянето. През следващата седмица ще анализираме проблемите откъде са дошли проблемите, дали са били от АПИ, дали има други колеги, които имат вина за това, дали са дошли от фирмата. Аз все пак не съм компютърен специалист, но има проблеми и в софтуера, които своевременно са били отстранени. Всеки проблем, който се появи се отстранява. Все пак е нещо съвсем ново, което в момента се въвежда.
      ;

      Председателят на Управителния съвет на АПИ Светослав Глосов поясни пред По света и у нас, че системата никога не е спирала да работи. По думите му е имало проблеми на места, но вече системата се съживява.

      Регионалният министър Петя Арвамова поясни на извънредна пресконференция, че при тестването през декември системата не е давала проблеми. Обясни, че системата е обект и на хакерски атаки и други злонамерени действия.

      Днес е засечена нова измама- незаконен софтуер за генериране на фалшиви квитанции за купени винетки. Опитът обаче бил неуспешен.

      ;

      Министър Аврамова посочи проблемите на новата система, които вече са отстранени от фирмата-изпълнител.

      Петя Аврамова - министър на регионалното развитие и благоустройството: Първо софтуерен проблем при апаратите за самотаксуване - отстранен от „Капш“ в рамките на гаранционния период. Проблем с актуализиране на винетка след плащане. Това е технически проблем, също отстранен от „Капш“. Проблем с банковите преводи. Проблем, който „Капш“ отстрани.

      За проблемите на граничните контролно-пропускателни пунктове обаче фирмата-изпълнител ще бъде санкционирана.

      ;

      Министерството ще поиска фирмата изпълнител да изплати неустойка, защото не е успяла да монтира всички машини за самотаксуване в срок. Тя е трябвало да го направи до 31 декември, а до ден днешен не са монтирани всички машини.

      По план до края на януари винетки ще могат да се купят от над 4 500 точки в страната. Освен това до месец 2 хиляди банкомата ще бъдат въведени в системата. От следвашата седмица поетапно ще се продават и в големите вериги бензиностанции в български пощи и в пунктовете на easypay.

      ;

      Министър Аврамова отговори и на въпрос - трябва ли да има и министерски оставки .

      Петя Аврамова - министър на регионалното развитие и благоустройството: В ГЕРБ проблем с оставките нямаме. Всеки от нас носи оставката в джоба си и това е най-малкият проблем. Ако тя бъде поискана, аз нямам проблем да я подам.

      В заключенние Петя Аврамова се закани, че въпреки фалстарта и атаките от хакерски и политически характер, министерството е решено „да доведе системата до перфектност“.

      ;

      За тези, които са платили винетката си 2 пъти, парите им ще бъдат върнати, но ще трябва да отидат до областно пътно управление или до централното управление на АПИ. Там трябва да подадат заявление в свободен текст и да представят доказателство за закупена винетка.

      До сега са продадени 73 хиляди електронни винетки на стойност над 5 милиона лева. Най-масово се купуват едногодишните. Според министърът и миналата година по това време били събрани такива средства.

      Свързани статии:

      Ще се потърсят санкции от изпълнителя на системата за електронните винетки
      Ще се потърсят санкции от изпълнителя на системата за електронните винетки
      Заради забавяне на монтажа на апарати за самотаксуване на граничните пунктове, ще се приложат санкции и неустойки по договора спрямо изпълнителя на системата за електронни винетки, заяви на пресконференция министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова. Министърът добави, че е готова да си подаде оставката, ако ѝ бъде поискана.
      Чете се за: 01:06 мин.
      БСП поиска оставки на министри заради проблема с електронните винетки
      БСП поиска оставки на министри заради проблема с електронните винетки
      Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви на пресконференция, че заради случая с електронните винетки трябва да бъде понесена политическа отговорност, а не чиновническа. Тя заяви, че оставката на министри е задължителна.
      Чете се за: 00:31 мин.
      Уволнения в АПИ заради проблеми със системата за електронните винетки
      Уволнения в АПИ заради проблеми със системата за електронните винетки
      По разпореждане на министър-председателя Бойко Борисов двама ръководители в АПИ и един от съветниците на регионалния министър ще понесат отговорност заради недобрата организация при подготовката и въвеждането на електронната винетка.
      Чете се за: 00:26 мин.
      Премиерът Борисов: До 10-15 дни няма да има проблеми с продажбата на винетки
      Премиерът Борисов: До 10-15 дни няма да има проблеми с продажбата на винетки
      Гратисен период за шофьорите без винетка до 15 януари няма. Това обявиха от Агенция "Пътна инфраструктура" и регионалното министерство, след като вчера от Националното тол управление обявиха такъв. До 10-15 дни системата за продажба на електронни винетки ще бъде напълно адаптирана и се очаква проблеми да няма. Това заяви премиерът Бойко Борисов на среща с представители на Националното сдружение на общините.
      Чете се за: 01:20 мин.
      Директорът на тол управлението в АПИ: Проблем със системата няма
      Директорът на тол управлението в АПИ: Проблем със системата няма
      В студиото на сутрешния блок на БНТ директорът на Националното тол управление в АПИ Антон Антонов заяви, че проблем със системата за електронни винетки няма, като единственият констатиран проблем по думите му са терминалите за закупуване. Той призна, че сайтът bgtoll.bg, от който се закупуват електронни винетки, е имал проблеми в началото, но те са изчистени.
      Чете се за: 00:45 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?