Центровете за психично здраве, отделенията към болниците и университетските клиники настояват да се промени методиката на финансирането им, въведена от тази година. По техни изчисления бюджетите им ще бъдат орязани с близо 25%, което ще доведе до...
Центровете за психично здраве, отделенията към болниците и университетските клиники настояват да се промени методиката на финансирането им, въведена от тази година. По техни изчисления бюджетите им ще бъдат орязани с близо 25%, което ще доведе до съкращаване на персонал, а това ще се отрази на качеството на работата им.
Субсидията за първото тримесечие в Центъра за психично здраве в Русе получили едва в края на март. По това време разбрали и че тя вече ще се изчислява по нова методика.
"За 20 леглодни сумата е много намалена, тя ще бъде 25 лева, но като общо това много намалява субсидиите. Освен това престоят се увеличава, той трябва да бъде над 21 ден, за да получаваме сумата от 650 лева, която сме получавали досега", обясни д-р Теменужка Матева, управител на Център за психично здраве.
В Центъра за психично здраве в Русе вече са направили първите съкращения – от 16 броят на рехабилитаторите е редуциран до 6.
"Лисата на средства е нещото, което ще промени точно това да се даде възможност за развитие на допълнителни дейности", допълни д-р Бойко Иванов, началник на Женско отделение.
"Много по-лесно става лечението на остро психично болен, когато има подкрепата на арттерапевт и трудотерапевт, те стават много по-добронамерени", каза д-р Петя Несторова – началник на Мъжко отделение.
Затова Центровете за психично здраве предлагат да им бъде изплащана пълната субсидия за болен при престой над 16 дни, а средствата за първото тримесечие да не бъдат редуцирани.
Коледно ретро пътешествие в София: От днес тръгва безплатният "Коледен автобус"
Турция вдига таксите за преминаване на търговски кораби през Босфора и Дарданелите
Полицаи от Кюстендил разбиха престъпна група за разпространение на наркотици