Светът може да изхрани нарастващото си население, без да причини непоправими вреди на околната среда, ако хората консумират по-малко месо, намалят наполовина прахосаната храна и приложат по-добри практики в селскостопанската дейност, заявиха учени след проведено международно изследване. Неизпълнението на дори една от тези цели може да усили климатичните промени, да увеличи замърсяването и да намали природните ресурси, като по този начин планетата ще стане несигурно място за човечеството.
Светът трябва да произведе 50% повече храна, за да поддържа живота на близо 10 милиарда души към 2050 г., оповести ООН. Ако нещата не се променят, това може да увеличи с 90% влиянието на производството на храни върху околната среда към 2050 г., т.е до ниво, при което планетата ще е несигурно място за човечеството, отбелязват учените.
За да се предотврати това, всеки трябва да премине към хранителен режим, който е богат на зелени зеленчуци, плодове и ядки и включва малко количество червено месо и млечни продукти.
"Препоръчваме да се консумира по-малко от една порция червено месо седмично", каза ръководителят на изследването Марко Спрингман от Оксфордския университет.
Според Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО), добитъкът е отговорен за около 14,5% от глобалните парникови емисии.
Фреска в базиликата „Сан Клементе“ може да разкрие реалния образ на светите братя Кирил и Методий
Продадоха портрет на гола жена от Модиляни за рекордните над 63 милиона долара
Анджелина Джоли превръща личната си болка в актьорско изпълнение във филма "Мода"
Две деца загинаха край Мездра, след като млад шофьор изгуби контрол над автомобила си