Цяла нощ екипи на пожарната и гражданска защита се опитваха да ограничат щетите от нефтения разлив по река Марица в района на Пловдив. Причина за замърсяването е инцидент в завод "Каучук" край Пазарджик, откъдето са уведомили контролните органи. До разлива се стигна след производствена авария от спукана тръба в предприятието.
Взетите проби от река Марица тази сутрин показват, че водата е чиста.
Баражите на Марица вече са вдигнати. Петното, което е тръгнало от Пазарджик не е стигнало до тях. Най-вероятно е попило някъде в почвата.
Силният дъжд затрудни работата на пожарникарите.
Гл. инсп. Димитър Бришимов: От получаването на сигнала притворихме вратите на саваците, така че повърхностните количества вода да останат в този район и да се набере разлива. Взимаха се пробе на всеки час. Не сме констатирали петролни продукти във водата.
Инж. Цветелина Кънева: Взети са проби на място от р. Пишманка и от р. Марица. Пробите са взети за изследване на нефтопродукти и полициклични ароматни въглеводороди. При огледа е установено наличие на мастни петна върху повърхността на водното течение и при двете реки. Извършва се оценка на станалото, след което ще има санкция.
Петър Янев, представител на риболовно сдружение: Със сигурност това замърсяване ще окаже влияние върху флората и най-вече върху фитопланктона и растенията, с които рибите се хранят. Размножаването на рибата предстои в пролетния сезон. Ние ще извършваме непрестанни огледи, за да видим евентуално къде да очакваме проблеми.