Вместо пролетта, която трябваше да пристигне днес, зимата в Русе и региона се завърна с пълна сила. Заради обледени проводници селата Николово, Просена, Долно Абланово, Ново село и част от Басарбово останаха без ток. Впоследствие електрозахранването беше възстановено. Най-голяма беше снежната покривка в Търговищка област –15 сантиметра. А в две силистренски села днес нямаше учебни занятия заради липса на ток след авария.
Пролетта в русенско, която трябваше да пристигне днес, засега се отлага, шегуват се жителите на Николово. Вместо нея зимата в региона се завърна с пълна сила, а хората останаха без ток и на студено.
Марийка Генова – кмет на село Николово
„Всички изкараха една безсънна нощ, защото почти всички домакинства знаете, че ползват изключително много осветление и отопление.“
Атанаска Панайотова – жител на с. Николово
„Като няма ток, спим. А сутринта си метох, имам си метличка и си изметох, но повечето хора не го правят.“
И въпреки че електрозахранването вече е възстановено, хората се притесняват, че докато духа вятър и вали, има голяма вероятност пак да останат на тъмно. Токовите удари в Николово са една от големите болки на местните жители.
Марийка Генова – кмет на с. Николово
„Явно трябва да се инвестира и в нашата инфраструктура, защото и тук живеят хора и не искат да им горят електроуреди.“
В Русе 24 машини почистват улиците, но се очаква валежите от сняг да продължат до петък.
Свлачища като по учебник. Неизбежна природна стихия или поредица от неизпълнени отговорности?
България получи награда за най-добро артистично изпълнение на „Евровизия 2026“