10 от ЮАР удържаха Мароко и се класираха за 1/4-финалите в турнира за Купата на африканските нации

Южноафриканците се наложиха с 2:0

Република Южна Африка
Снимка: Facebook: TotalEnergies Africa Cup of Nations
08:52, 31.01.2024
Чете се за: 02:05 мин.

Южна Африка оцеля след късна дузпа, за да елиминира фаворита Мароко от Купата на африканските нации и да стигне до четвъртфиналите. Африканците бяха по-добри и в крайна сметка спечелиха с 2:0 над полуфиналиста от Световното първенство в Катар 2022, след като Софян Амрабат получи червен картон в края на двубоя, а Ашраф Хакими изпусна да се разпише от дузпа.

Южна Африка спечели само един мач в групата, за да стигне до фазите на елиминациите, докато Мароко доминираше в група "F" и търсеше втората си титла в турнира за Купата на Африка.

Нападателят Евидънс Макгопа откри резултата в 57-ата минута. Мароко се мъчеше да изравни и получи перфектния шанс от дузпа само пет минути до края. Проверка със системата ВАР показа, че защитникът на Южна Африка Мотоби Мвала е играл с ръка в наказателното поле, но Хакими уцели гредата от бялата точка.

Нещата продължиха да не вървят добре за Мароко, след като Амрабат беше изгонен за препъване на Тебохо Мокоена, докато той напредваше към вратата. Получателят на Манчестър Юнайтед смяташе, че няма да бъде изгонен, но ВАР се намеси и съдията Махмуд Исмаил му показа директен червен картон.

Мокоена реализира пряк свободния удар и изпрати Южна Африка в четвъртфинален сблъсък срещу Кабо Верде.