Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) е издала на АЕЦ "Козлодуй" разрешение да съхранява свежо ядрено гориво тип RWFA, произведено от "Уестингхаус", съобщиха от ведомството. Оттам уточняват, че разрешението важи единствено за приемане и съхраняване на горивни касети. Използването на американският уран ще е възможен едва след приключване на лицензирането му.
Руското гориво за пети блок се изчерпва през май. Дотогава трябва да бъде одобрено горивото доставяно от компанията "Уестингхаус" като в момента е започната процедура. Междувременно продължават доставките на руско гориво за шести блок, така че мощността ще има достатъчно свежо гориво до 2033 година. То може без проблем да се използва при нужда в пети блок. Ако атомната централа обаче сложи от него, ще трябва да изчака с използването на гориво от друг източник четири години.
Първите доставки от американско гориво тип RWFA се очакват в началото на април. От АЯР са си поставили за цел да лицензират дотогава горивото, но не и за сметка на безопасността, уточниха в края на миналата година от ведомството.
България търси по-тясно индустриално партньорство с Полша и насърчава нови инвестиции
В повечето държави извън еврозоната гражданите подкрепят присъединяването към единната валута в ЕС, сочи проучване
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
България срещу Гърция: Плажните цени в Крайморие и Офринио - къде почивката излиза по-евтино?
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Трагедията на АМ "Тракия" със загиналите деца и бащата на едното от тях продължава да поражда въпроси за причините