Алберт Попов с историческо за България класиране в гигантския слалом

Алберт Попов
10:08, 13.02.2022
12288
Чете се за: 03:07 мин.

Българският представител в алпийските ски Алберт Попов записа много добро представяне в гигантския слалом на Олимпийските игри в Пекин, завършвайки на 17-о място. Това е историческо постижение, тъй като постигна най-предно класиране на българин в дисциплината.

Той финишира с общо време от двата манша 2:14.94 минути.

Алберт Попов направи силен първи манш, след като стартира с 53 стартов номер, в много лоши метеорологични условия. В силен снеговалеж и при намалена видимост той успя да се ориентира много добре по пистата и да даде 27-о време.

Във втория манш българинът успя да се възползва от ранния си стартов номер (4), с което спечели 17-ото си място в крайното подреждане. Той даде 7-о време за втория манш - 1:07.34 минути.

Влизането в топ 20 е изключително постижение за България, което нито един наш състезател не е постигал в тази дисциплина на подобен спортен форум. Соченият за най-добър роден скиор Петър Попангелов има във визитката си 21-о място на Игрите в Сараево през 1984 година.

Преди четири години на Олимпийските игри в Пьонгчанг Алберт Попов завърши 28-и в тази дисциплина.

Българският състезател ще участва и в слалома при мъжете, който ще се проведе на 16 февруари, сряда. Именно това е и дисциплината, в която той ще търси по-добро класиране.

Алберт Попов сподели пред БНТ, след като финишира на 17-о място, че е направил едва две тренировки за гигантския слалом, тъй като е съсредоточил усилията си за слалома. В сряда участие ще вземе и другият ни представител Камен Златков.

"По принцип това ми е карането, но, когато си с по-заден номер, като в първия манш е трудно да се покаже. Не си толкова в контрол на нещата", сподели Алберт Попов.

Олимпийски шампион е Марко Одермат от Швейцария, който триумфира с общо време от 2:09.35 минути. Среброто остана за словенеца Жан Кранец, а трети се нареди Матьо Фавр от Франция.

По-рано на Игрите Марко Одермат завърши седми в спускането и не успя да завърши супергигантския слалом. Швейцарецът е лидер в общото класиране за Световната купа този сезон.

Чете се за: 01:00 мин.
Осем състезатели ще участват на олимпийска квалификация и на Световна купа по кану-каяк в Сегед
19:05, 07.05.2024