Англия и Унгария не се победиха в нов мач с расистки скандал

англия унгария победиха нов мач расистки скандал
23:43, 12.10.2021
Чете се за: 03:20 мин.

Мачът между Англия и Унгария завърши при резултат 1:1 в двубой от група I на световните квалификации.

Роланд Шалай изведе гостите напред в резултата, а Джон Стоунс изравни.

Сблъсъкът бе белязан от грозни сцени от страна на гостуващата публика на стадион "Уембли". Стигна се до сблъсъци с полицията, след като феновете освиркаха англичаните при колениченето преди началото на срещата. В предишния мач между двата тима феновете на Унгария замеряха футболистите на Англия и отправиха към тях обиди на расистка основа.

Срещата започна с минута мълчание в памет на бившите национали Джими Грийвс и Роджър Хънт.

Преди първия съдийски сигнал англичаните традиционно коленичиха в подкрепа на своите цветнокожи съотборници, но унгарците не последваха примера им. От гостуващата агитка се чуха освирквания, а фен изрази недоволството си с плакат, който осмива жеста на английските футболисти. Скоро след началото на двубоя се стигна и до сблъсъци на трибуните между гостуващите запалянковци и полицията. Това съобщи репортерът на британската телевизия “Sky Sports” Питър Смит.

В 24-ата минута Роланд Шалай откри резултата от дузпа. Гостите получиха право да изпълнят 11-метров наказателен удар след високо вдигнат крак в наказателното поле на Люк Шоу.

В 37-ата минута Джон Стоунс възобнови равенството в срещата. Бранителят вкара топката на празна врата, след като центриране на Фил Фодън от пряк свободен удар се озова в краката му, за да направи резултата 1:1.

След почивката гостите така и не отправиха втори точен удар към вратата на Джордан Пикфорт, а възпитаниците на Гарет Саутгейт се задоволиха само с владение на топката, без да създадат по-опасна ситуация.

Англия остава лидер в класирането с актив от 20 пункта. Унгария заема 4-ата позиция с 11 точки.

В другите мачове от групата Андора победи Сан Марино с 3:0, а двубоят между Албания и Полша бе прекъснат в 80-ата минута при резултат 0:1. По играчите на Полша бяха хвърляни предмети от домакинската публика, докато празнуваха победното попадение. Въпреки инцидента, играта бе подновена, а резултатът се запази.