от Калоян Николов , Източник: BGbasket.com
12:20, 13.11.2020
Чете се за: 01:36 мин.
Български баскетбол
българия отстъпи гърция квалификация евробаскет 2021 видео

Женският национален отбор на България по баскетбол претърпя втора загуба в европейските квалификации. В среща от група "А" тимът ни отстъпи драматично на Гърция като гост с 66:73.

Двата тима изиграха изключително оспорван и интригуващ двубой с много размени на водачеството, който бе решен в последните секунди.

Почти през целия мач Стефан Михайлов разчита основно на шест баскетболистки в ротацията си, а извън групата останаха Христина Иванова и Деница Петрова.

Заради пандемията от коронавирус всички мачове от квалификациите се провеждат под формата на т.нар. „балони“, като домакин нашата група през ноемврийския прозорец в гръцкият град Ираклион.

След този двубой България е с баланс 1-2, докато днешната победа бе втора за Гърция от три срещи. След два дни за българките предстои нов мач в Крит, този път срещу състава на Исландия, който очаквано отстъпи на фаворита в групата Словения с 58:94.

Ето как се разви срещата:

Двубоят започна сравнително равностойно. Постепенно обаче домакините започнаха да взимат предимство в подкошието и след силни финални минути на първата част поведоха с 21:12.

Гъркините поддържаха разликата около десетина точки, а близо пет минути преди почивката водеха с 29:18. До края на полувремето обаче те така и не успяха да отбележат кош от игра, Димана Макариева вкара 8 поредни точки и намали изоставането на тима ни на 26:29. Точно със сирената обаче на Габриела Николова бе отсъден фаул на тройката срещу Ана Стамоламбу, която не сбърка и при трите си опита и увеличи разликата на 6 точки.

След паузата домакините отново дръпнаха с двуцифрен аванс за 36:26. България обаче отвърна със серия от 9:0 и почти заличи пасива си. Шест минути след началото на полувремето се стигна до пълен обрат при 40:38 след тройка на Виолина Кочева. Последваха изключително оспорвани минути, а интригата остана за последния период, преди която равенството бе възстановено – 48:48.

Драмата продължи и през решителната четвърт. Радостина Димитрова изведе тима ни напред при 52:48, след което последваха куп размени на водачеството. Играта вървеше кош за кош до средата на частта, след което обаче Гърция направи серия от 9:2 и се откъсна напред. Виолина Кочева върна надеждите на отбора ни за обрат след важна тройка при 66:69 по-малко от две минути преди сирената. До края обаче домакините удържаха преднината си и спечелиха.

Димана Макариева бе най-резултатна за тима ни с 15 точки, 14 отбеляза Виолина Кочева. Много силен мач направи Жаклин Златанова, която завърши с 12 точки, 13 борби и 5 асистенции, а 11 точки добави Борислава Христова, като всички бяха през второто полувреме.

Дабъл-дабъл за победителите от 21 точки и 11 борби записа Мариела Фасула. С 15 точки, 9 борби и 9 асистенции се отчете Ангелики Николопулу. Ана Стамоламбу вкара 13 точки, а 11 има Елеана Христинаки.