България в група с олимпийските шампиони в Лигата на нациите по плажен волейбол

плажен волейбол топка
16:00, 14.02.2023
Чете се за: 02:07 мин.

България изтегли квалификационна група с лидер Норвегия за мъжкия турнир Лига на нациите по плажен волейбол. Именно от скандинавската страна са актуалните олимпийски и световни шампиони Андрес Мол и Кристиян Сорум.

Жребият за Лигата на нациите бе изтеглен в централата на CEV в Люксембург, а състезанието ще е през май и юни. Мъжете ни попаднаха в група А, където освен Норвегия са Естония, Англия и Унгария. Женската ни двойка пък ще е в група G заедно с Латвия, Финландия и Англия.

Поради по-малко регистрирани федерации за турнира при жените ще участват само 31 отбора и затова групата на нашите дами е с един по-малко. Все още не се знаят имената на представителите ни. При жребия поставени бяха седемте отбора с най-висок ранкинг в CEV.

Победителите ще се класират за финалния турнир в Лигата на нациите и ще се присъединят към домакина, който все още не е избран. Миналата година първи при мъжете стана Норвегия, а при жените - Швейцария. Един отбор от Лигата на нациите ще получи квота за олимпийските игри в Париж през 2024 година.

Това ще е първият във финалния турнир също през 2024 г. В него ще участват трите най-добри от 2023 г., четири от квалификациите догодина и домакинът, който също още не е определен.

CEV тепърва ще посочи домакините и на всяка от групите при мъжете и жените.