България завърши на десето място в смесената щафета в Италия от Световната купа по биатлон

Отборът на Норвегия триумфира в Антхолц-Антерселва

Тарей Йоханес Тингес Бьо Юни Арнеклейв Каролине Офигстад Нотен
17:50, 20.01.2024
Чете се за: 02:27 мин.

България завърши на десето място в класическата смесена щафета 4 по 6 км в Антхолц-Антерселва, Италия, а отборът на Норвегия спечели убедително пред домакините и Швеция в старта за световната купа по биатлон.

Българите, в състав Лора Христова, Валентина Димитрова, Владимир Илиев и Благой Тодев, завършиха на 4:03.3 минути от победителите. Тодев бе най-добър в стрелбата и завърши без нито един допълнителен патрон, а родната щафета използва всичко на всичко четири.

Норвежкото дуо Тарей и Йоханес Тингес Бьо пък изведоха норвежката щафета до победа с време 1:04:36.3 часа, използвайки осем резервни патрона. Юни Арнеклейв и Каролине Офигстад Нотен държаха норвежците близо до първото място, а след тях братя Бьо спечелиха убедително. Тарей пое щафетата с 9.9 секунди пасив и отвори 5 секунди преднина за брат си, който спечели след чиста стрелба от позиция прав.

"Чувствах се много уверен в стрелбата. Томи (Томазо Джакомел) бе на десетина секунди зад мен през цялото време и трябваше да внимавам, защото той е убийствено бърз и в бягането, и в стрелбата. Трябваше да играя по неговите правила и се справих, въпреки че вече не съм първа младост. Не съм изгубил скоростта си все още", каза Йоханес Тингес Бьо, цитиран от biathlonworld.

Италия, в състав Доротея Вийрер, Лиза Витоци, Дидие Бионаз и Джакомел, използва пет допълнителни патрона и изостана с 22.3 секунди зад Норвегия. Шведите Ана Магнусон, Елвира Йоберг, Йеспен Нелин и Мартин Понсилуома завършиха трети с пасив от минута и 7 секунди.