Българският отбор на сабя спечели златен медал на Световната купа в Ташкент

българският отбор сабя спечели златен медал световната купа ташкент
17:53, 12.02.2023
Чете се за: 02:35 мин.

Най-добрите ни сабльорки Олга Храмова, Йоана Илиева и Емма Нейкова записаха най-доброто класиране на българската женска фехтовка в турнири за Световната купа, като спечелиха златните медали в отборната надпревара за жени в Ташкент.

В състезанието участваха 20-те най-силни тима в света. Българките минаха през оспорвани срещи и инфарктни моменти, но демонстрираха уменията си и заслужено триумфираха в състезанието. Сабльорките ни вече гледат към нови призови места в оставащите стартове за Световната купа и на световното първенство през юли в Милано.

Възпитаничките на фехтовална академия „Васил Етрополски“, подготвени от националния треньор Ивайло Воденов, пропуснаха първия кръг от елиминациите в Ташкент заради добрите си класирания през годината и играха директно за място сред най-добрите осем – срещу Испания. В изключително оспорван двубой сабльорките ни победиха с 45:44.

В среща за място на полуфиналите отборът ни се изправи срещу Италия и отново игра със самочувствие и висока класа, като записа победа с 45:42. В двубоя за място на финала сабльорките ни излязоха срещу изключително силния тим на Южна Корея, поведоха от самото начало и бяха безапелационни – 45:39 за България.

Във финала Храмова, Илиева и Нейкова се срещнаха с Азербайджан и победиха с 45:40. Фехтовачките ни поведоха в резултата и водеха до шестия двубой, когато Азербайджан обърна резултата. При 29:30 Олга Храмова показа невероятна игра, отбеляза шест поредни туша и стигна до 35:30. До края фехтовачките не допуснаха нов обрат, спечелиха с 45:40 и триумфираха в надпреварата.

Храмова, Илиева и Нейкова записаха рекордно шесто място в Тбилиси за Световната купа, в конкуренцията на 25 държави, а днес доказаха, че вече са в елита на световната сабя.

СНИМКИ: БФ по фехтовка

Ерлинг Холанд отбеляза четири гола за успеха на Манчестър Сити над Уулвърхемптън
21:27, 04.05.2024
Чете се за: 01:42 мин.
Емил Стоилов и Менорка допуснаха загуба в баскетболното първенство на Испания
21:24, 04.05.2024
Чете се за: 00:47 мин.
Българските джудисти спечелиха два медала на Европейската купа за младежи в Риека
21:06, 04.05.2024
Чете се за: 01:32 мин.
България зае второто място в отборната надпревара при девойките на Европейската купа по художествена гимнастика в Баку
20:48, 04.05.2024
Чете се за: 02:22 мин.
Пътят към УЕФА Евро 2024 - епизод 9
20:45, 04.05.2024
Чете се за: 00:30 мин.
Гледайте финалите на европейското първенство по спортна гимнастика за жени в Римини НА ЖИВО по БНТ 3
20:40, 04.05.2024
Чете се за: 01:10 мин.
Спортни новини 04.05.2024 г., 20:25 ч.
20:25, 04.05.2024