Настоящият държавен глава Зоран Миланович се бори за втори мандат с независимия кандидат Драган Приморац
Балотаж на президентските избори в Хърватия. Сегашният държавен глава Зоран Миланович се бори за втори мандат с независимия кандидат Драган Приморац. Според първите резултати Миланович е на път да спечели вота със 77% от гласовете.
По време на петгодишния си мандат, който изтича на 18 февруари, Зоран Миланович влезе в конфликт с премиера Андрей Пленкович за външната и вътрешната политика и критикува Европейския съюз и НАТО за подкрепата им за Украйна.
Въпреки популистката си реторика, 58-годишният Миланович е смятан от мнозина за единствения противовес на доминираното от дясната Хърватската демократична общност правителство, в което през последните години 30 министри бяха принудени да напуснат заради обвинения в корупционни практики.
Лявоцентристът, подкрепен от опозиционната Социалдемократическа партия, понякога е наричан хърватският Тръмп. Той спечели 49% на първия тур.
"Хърватия изисква връщане към конституционната рамка, нищо повече от това. Във външната политика ще се отнасям еднакво към хората, както повелява конституцията. По въпросите на отбраната и националната сигурност ще отстоявам господство над правителството, както е предвидено в конституцията. Трето, няма алтернатива на тези две неща. Това е всичко", каза Зоран Миланович, президент на Хърватия.
Прогнозите очертаваха големи трудности за съперника му Драган Приморац, съдебен лекар, подкрепян от управляващата Хърватска демократична общност. Приморац се яви като независим кандидат. На първия тур той спечели малко над 19% от гласовете.
Цялата предизборна кампания на двамата кандидати беше организирана около взаимните критики и обвинения в твърде големи пристрастия към Запада (за Приморац) и съответно към Русия (за Миланович).
Близо 4 милиона гласоподаватели имаха право да участват в избора на държавен глава. Вотът се провеждат в момент, в който страната - членка на Европейския съюз, се бори с инфлацията, корупцията и недостига на работна ръка, коментират наблюдателите.
Отношенията Сърбия - Черна гора: Напрежение около посещението на сръбския президент Вучич в Тиват
Тонино Пицула: Ако Сърбия иска да е част от ЕС, то трябва да се съобразява с Брюксел
Самовзривилият се в Констанца дрон е украински, след експлозията пристанището е било евакуирано
Тежката катастрофа на „Челопешко шосе“: 17 пострадали, 3 жертви, версия за гонка между автомобили
Кметът на Бургас за нападението в автобус: Стресът, който са преживели не може да се опише
Йордан Терзийски: „Продължаваме промяната“ работи за разумен бюджет, който се отнася за реалните проблеми на излизането ни от свръхдефицит