Министерският съвет отпусна над 47 млн. лева за безплатни учебници
Безплатни учебници, учебни комплекти и познавателни книжки могат да ползват и децата в самостоятелна форма на обучение по желание на родителя или ученика. Това допълнение в Постановлението, уреждащо безвъзмездната употреба на учебните пособия, прие Министерският съвет.
Промяната е свързана с измененията на Закона за предучилищното и училищното образование, които влязоха в сила от учебната 2024/2025 година. Тогава бяха осигурени безплатни учебници, помагала и познавателни книжки за всички деца и ученици, независимо от формата им на обучение и вида на училището, в което се учат. Сега със синхронизирането на текстовете в закона и тези в подзаконовата нормативна уредба се гарантират в още по- голяма цялост техните права.
С разширяването на кръга на ползващите безплатни учебници се подпомага равният достъп до качествено образование, както и предотвратяването на социалното изключване и отпадане от училище.
Правителството одобри 47 001 990 лева за закупуване на познавателни книжки, учебници, електронно четими учебници, учебни комплекти и учебни помагала за децата и учениците от 1-ви до 12-и клас в общинските детски градини и училища за 2025 г.
Разпределението на средствата ще се извърши на базата на броя на децата и учениците, подаден от Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование към февруари 2025 г.
Вълчев: Екраните ерозират мотивацията на учениците за математика и природни науки
Красимир Вълчев за изпита по математика в 7-и клас: Промяната трябва да дочака по-добри времена
Проверки в столични училища заради увеличение на цените на купоните за детските столове
Варна е първата област с грипна епидемия - учениците минават към онлайн от 14 януари
Протестите в Иран: Тръмп наложи мита на търговски партньори на Техеран