БНБ няма формално основание и не е преустановила техническата работа по приемането на еврото. Тя се извършва по график и в рамките на бюджета на банката за 2023 г., заявиха от пресцентъра на Българската народна банка по повод политически коментари, че процесът по присъединяване към еврозоната трябва да бъде спрян.
По-рано днес пред журналисти в парламента депутатът от "Възраждане" Деян Николов посочи, че след като страната ни няма да влезе в еврозоната от 2024 г., то и решението на Народното събрание, задължаващо институциите да ускорят работата по приемането ни сред страните, използващи единната валута, няма обвързващ характер.
Николов призова, ако има нови стъпки в посока еврозоната, те да бъдат предприети след провеждането на референдума, иницииран от партията, която представлява.

От БНБ посочиха още, че работата по интегриране на страната ни към еврозоната не е спирала:
"На 13 април т.г. Управителния съвет на БНБ прие проект на нов Закон за БНБ, който създава правната рамка за работа на БНБ в условията на еврозоната. Проектът е предоставен на Министерството на финансите и е в процес на съгласуване с ЕЦБ. По план протича и подготовката за тестово отсичане на българските евромонети, както и адаптирането на платежните системи“.
По друга тема, повдигната от "Възраждане" - за връщането на златните резерви на страната ни от Лондон, от БНБ посочиха:
"В своите периодични публични отчети БНБ предоставя изчерпателна информация за златните резерви на страната. Релокация на златните резерви не стои на дневен ред и няма връзка с процеса на присъединяването ни към еврозоната".

Снимки: БГНЕС/Архив
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Какво се случва, когато бюджетът не е приет навреме - анализ на Фискалния съвет
Картата на неравенството по рафтовете: Големите вериги в София са 244 и едва 3 във Видин
"Мяра": Липсата на нов бюджет ще се отрази реално на жизнения стандарт у нас според над 60% от българите
Остават в ареста Габриела и Красимир, обвинени за жестоки убийства на животни
Прокуратурата обжалва мярката за неотклонение на бившия директор на 138-о ОУ