Четвърти медал за България на европейското първенство по вдигане на тежести за юноши и девойки

Джан Зарков донесе бронзово отличие за страната.

Джан Зарков
Снимка: Българска федерация по вдигане на тежести
22:40, 26.10.2024
Чете се за: 02:22 мин.

Успешно започна българското участие европейското първенство за юноши и девойки до 20 и до 23 години в Рашин, Полша. След първия състезателен да родните тежкоатлети вече са с четири медала на шампионата в предградието на столицата Варшава.

Последното отличие заслужи Джан Зарков при по-малките в кат. до 55 кг. Състезателят на ТСК - Русе с лични треньори Радослав и Кръстина Атанасови завоюва отличието в изтласкването с резултат от 127 кг. Зарков успя да преодолее тежестта при последното си излизане на състезателния подиум, за да се окичи с бронз. Преди това той на два пъти не успя на 125 кг. В изхвърлянето българинът започна успешно на 95 кг, след това се справи с 99 и непосилни за него се оказаха 102 кг. Така Зарков събра двубой от 226 кг, с които той остана четвърти и в подножието на отличията. По този начин обещаващият ни тежкоатлет приключи успешна година, след като на европейското първенство за мъже в София той се класира трети в двубоя и при дебюта си в елита.

Другият българин в категорията на шампионата в Полша - Исус Кирилов, се класира девети с двубой от 212 кг (96+116). 16-годишният талант направи личен рекорд във второто упражнение.

Шампион стана арменецът Жора Григорян с 233 кг (103+130), пред Ефе Йълмаз (Тур) с 230 (99+131) и Дану Секриеру (Молд) с 228 кг (102+126).

При дамите до 23 години Ивана Петрова (45 кг) се класира седма с двубой от 135 кг (60+75). Шампионка е Чансу Бекташ (Тур) със 166 кг (75+91).

По-рано днес Бояна Костадинова (Марица) стана вицешампионка на Европа в кат до 45 кг при по-малките. Българската състезателка на Борислав Налбантов заслужи общо три отличия на подиума в Рашин.

На шампионата България е представена от общо 15 души. Участието е подсигурено от Министерството на младежта и спорта.

Ален Хубулов завърши със сребърен медал на световното първенство по борба до 23 г.
Иван Дончев се класира 38-и в спринта на 500 метра на Световната купа по шорттрек в Монреал