Със сигурност след Нова година ще започнем имунизация срещу COVID-19. Това съобщи на брифинг в Министерски съвет главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
"Рано или късно, до края на годината, но със сигурност след Нова година ще започнем имунизация срещу този вирус. Ще има хора, които казват, че не вярват на тези ваксини и не искат да се имунизират. Тогава какъв ефект да търсим върху общественото здраве. Има ясни правила в епидемиологията, че ако не се имунизира 60-70% от населението, не се опазва общественото здраве, а само този индивид, който е имунизиран", заяви доц. Кунчев.
Приеха Националния план на България за готовност при пандемия
"Идеята на този план е, ако скоро се срещнем с други причинители, да има ясен план за действие. Няма гаранция с какво ще се сблъскваме. Затова политиката на всяка страна и на общностите като ЕС е да изграждат такава генерична готовност, за да имат възможност да реагират навреме при всяка една нова заплаха", допълни главният държавен здравен инспектор.
Първата ваксина срещу COVID-19 пристига у нас до Нова година или в началото на 2021 г.
От "Спаси София" настояват за законови промени за ограничаване на употребата на дрога, алкохол и вейпове сред младежите
През последните години случаите на удавяне у нас са под 100, над 2400 души са спасени през 2025 г.
Доставиха експериментален препарат за лечение на хантавирус във Франция, Испания и Нидерландия
ВКС реши: Една от майките е допринесла за размяната на бебетата в болница "Шейново"
Плодовете и зеленчуците поевтиняват на борсите, цените на храните тръгнаха надолу
Министър Абровски: Започва пълно премахване на ограда в местността Баба Алино