драматична загуба българия сараево
Снимка: БФ Баскетбол
от БНТ , Източник: БФ Баскетбол
14:11, 20.09.2023

Националният отбор на България по баскетбол на колички претърпя първа загуба на европейското първенство в Дивизия "C," което се провежда в Сараево.

В много оспорван и драматичен мач „лъвовете“ отстъпиха на Чехия с 59:61 след кош в последните секунди, въпреки че преди това заличиха двуцифрен пасив.

Срещата не тръгна добре за нашите момчета, които за три минути допуснаха 10 безответни точки. Много бързо обаче те започнаха да топят разликата и след първата част изоставаха с 14:18. Тимът ни стигна и до пълен обрат в началото на втория период, но след това Чехия отново натрупа аванс и на почивката се оттегли при 37:24 в своя полза.

Преднината на съперника достигна 17 точки след паузата, но и този път българите показаха характер и преди заключителната четвърт намалиха за 42:45. Няколко размени на водачеството белязаха последните минути на срещата, но с кош 7 секунди преди края чехите измъкнаха успеха.

Георги Иванов бе над всички за България с 21 точки и 13 борби, а Антон Фиков е с 16 точки и 6 борби.

С успеха Чехия излезе начело във временното класиране с пълен актив от две победи, докато баскетболистите на Антонио Кулиандро са с баланс 1-1, а в последния си мач от груповата фаза ще се изправят срещу Унгария. Мачът е в четвъртък (21 септември) от 15:30 часа наше време.