Има ли разлика в заплащането на мъжете и жените? На 1 май - международния ден на труда, в студиото на "Денят започва" гостуваха бившият социален министър Христина Христова и Светлозар Петров - специалист по управление на човешки ресурси.
"Заплащането на мъжете и жените е стар проблем у нас, но напредъкът за неговото решаване е твърде малък. Наскоро Евростат публикува данни за 2022 година - 12,7% е разликата в средноевропейското заплащане на мъжете и жените, което никак не е малка разлика. С нарастването на възрастта на жените тази разлика се увеличава и достига до 28%, което означава, че жените от трета възраст нямат достатъчно спестявания, нямат средства за лични инвестиции", отбеляза Христина Христова.
Според Светлозар Петров една от причините за това са кариерните паузи при жените - например, майчинството.
"Друга причина е разпределението между мъжки и женски професии. Част от професиите, предпочитани от жените, като цяло са по-зле платени. Това нещо с годините се изравнява и ставаме все по-добре - през 2022 г. разликата в заплащането беше 12%, докато в бившия Източен блок разликите са доста по-големи", допълни той.
Какво още казаха гостите в предаването вижте във видеото.
Гледайте повече теми от "Денят започва"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
България търси по-тясно индустриално партньорство с Полша и насърчава нови инвестиции
В повечето държави извън еврозоната гражданите подкрепят присъединяването към единната валута в ЕС, сочи проучване
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
След земетресенията във Венецуела: Загиналите са поне 235, продължава търсенето на оцелели
Безводието в страната: Работна среща в Министерския съвет обсъжда проблема