Елена Рибакина спря победната серия на Ига Швьонтек в Щутгарт

Казахстанката ще играе на финал срещу украинката Марта Костюк.

елена рибакина отстрани световната номер швьонтек четвъртфиналите рим
22:05, 20.04.2024
Чете се за: 02:15 мин.

Двукратната шампионка и защитаваща титлата си Ига Швьонтек отпадна на полуфиналите на турнира по тенис на клей в Щутгарт от сериите WTA 500 с награден фонд 922 573 долара за трета поредна година.

Водачката в схемата загуби от казахстанката Елена Рибакина с 3:6, 6;4, 3:6 за 2:49 часа.

Рибакина, номер 4 в световната ранглиста, наниза 10 аса и спаси 11 от 13 точки за пробив, за да спечели първия полуфинал на турнира.

"Както винаги беше много труден мач и аз се борех за всяка топка, беше оспорван двубой. Много се радвам, че успях да спечеля и показах добра игра", каза победителката.

Това е четвърта победа за Рибакина в шест срещи срещу Швьонтек. Полякинята не успя да стане първата трикратна шампионка в Щутгарт след Мария Шарапова от 2012-2014 година.

Рибакина ще спори за титлата срещу украинката Марта Костюк, която елиминира шампионката от "Уимбълдън" Маркета Вондроушова със 7:6(2), 6:2 за 95 минути.

Костюк поведе с 5:1 в първия сет, но съперничката ѝ изравни и трябваше да вземе тайбрека, за да спечели частта. Във втория сет украинката отново поведе с 5:1, но този път беше категорична и след 6:2 затвори мача.

Рибакина ще играе на петия си финал за годината, след като спечели в Бризбейн и Абу Даби и загуби в Маями и Катар.

Костюк, която загуби от Швьонтек на полуфинала в Индиън Уелс, достигна до спора за трофея в Сан Диего през март.

Победителката от неделния финал ще получи автомобил, заедно с паричната премия, но за Рибакина това може да бъде проблем.

"Все още нямам шофьорска книжка, така че това ще бъде следващата ми цел", пошегува се тя, след като победи Швьонтек.