Етиопецът Тамират Тола спечели маратона на Игрите в Париж с нов олимпийски рекорд

11:31, 10.08.2024

Етиопският бегач Тамират Тола спечели титлата в маратона в Париж за мъже с нов олимпийски рекорд - 2:06.26 часа. Това е първи златен медал за Етиопия на Олимпийските игри, както и първи успех за африканската страна в маратона от 2000 година в Сидни, когато триумфира Гезахекне Абера.

Тола, който утре навършва 33 години и си направи чудесен подарък за рождения ден, водеше още по средата на класическата дистанция от 42.195 километра, като на 25-ия километър бе на четвърто място, но малко след това пое водачеството и не го изпусна до края. В първата част на състезанието имаше редица изкачвания до двореца Версай, но на връщане бегачите бяха улеснени от спусканията, което помогна за новия олимпийски рекорд.

Белгиецът Башир Адби, който е натурализиран сомалиец, се пребори за сребърния медал, след като дълго време се движеше трети, но ускори в края и завърши на 21 секунди зад шампиона. Абди бе бронзов медалист от Токио преди три години.

На трета позиция с бронзовото отличие завърши кениецът Бенсон Кирпуто, който завърши дистанцията точно за 2 часа и 7 минути.

Елиуд Кипчоге от Кения бързо загуби надежда, че може да спечели рекордна трета поредна олимпийска титла. Той изостана още в началото и се отказа след 30-ия километър, когато се движеше зад първите 70.