Европейските шампионки от Норвегия спечелиха и олимпийското злато в хандбала

Норвежките победиха домакините от Франция във финала.

Норвегия жени хандбал
19:03, 10.08.2024
Чете се за: 02:50 мин.

Норвегия е новият олимпийски шампион по хандбал при жените, след като на финала се наложи с 29:21 (15:13) над домакините на турнира Франция, които защитаваха и титлата си от Токио 2020. Срещата в залата "Вилньов Д’Ack" беше наблюдавана от повече от 26 хиляди зрители.

Така Норвегия вече е трикратен олимпийски шампион по хандбал при дамите, след като са били награждавани със златото още през 2008-а и 2012-а година.

Големият герой за шампионките се оказа 32-годишната им звезда Стине Бредал Офтедал, която показа класа в решаващия момент – нейните изяви обърнаха хода в края на първото полувреме. След 269 международни мача тя се оттегля с единствената титла, която й липсваше до момента.

Първото полувреме беше равностойно дълго време, но след почивката разликата между двата отбора се оказа непреодолима за домакините. Всъщност те имаха един-единствен силен момент, малко преди края на първата част.

Много силно се представи вратарката на новите шампионки Катрин Лунде, която показа, че 44-годишна може да осигури най-доброто първенство в кариерата си на възраст, в която нейните връстници играят при ветераните. Още една опитна състезателка влезе на терена в края на мача, когато се нуждаеха от печелене на време и повече тактически накъсвания – 37-годишната Камила Херем направи отлични изяви в защита.

Изходът на мача се изясни в средата второто полувреме, когато поведоха със 7 гола – 24:17 и 27:20. Накрая дори преднината им се увеличи още, за да завърши срещата при 29:21.

Хени Рейестад отбеляза 8 гола за шампионките, а Кари Братсет Дале добави 6. Капитанката Стине Бредал Офтедал се отличи с 5. За Франция пет пъти се разписа Орлани Канор, която играе като ляв гард. Тамара Хорачек добави 4 попадения.

В мача за 3-ото място по-рано днес Дания се наложи над Швеция с 30:25 (15:13), като датчанките имаха предимство през цялата среща. Мие Хьойлунд реализира пет попадения за бронзовите медалистки, а също толкова за шведките отбеляза Натали Хагман.