Това показват данните в доклад на Европол, представен днес
Българи, румънци и сърби и украинци са основните участници в престъпните групи в Европа, които контролират трафика на хора с цел сексуална експлоатация. Крайната цел на трафикантите обикновено са големите държави в Европа като Германия и Франция.
Това сочат данните на доклад на Европол за престъпните мрежи в Евросъюза, представен днес. За първи път Европол прави общоевропейски анализ на най-сериозните престъпни транснационални мрежи в Европейския съюз и техните дейности.
Българите се споменават в групите, свързани с трафик на хора с цел сексуална експлоатация. По-голямата част от големите престъпни групи в ЕС са транснационални, но има и престъпни групи, които са хомогенни. Италианците се свързват с трафика на наркотици, рекета, трафика на отпадъци и прането на пари.
Румънците обикновено са активни в кражби, поляците в трафик на синтетична дрога и канабис. 25 000 души от 112 националности участват в най-опасните престъпни мрежи в Европа.
"821 са най-опасни престъпни мрежи, действащи днес в ЕС. Знаем кои са те, как са организирани, в какви престъпни дейности участват, как и къде действат, с кого си сътрудничат, с кои други престъпни мрежи се допълват или си конкурират, и какви мерки използват срещу полицията и съдебните органи", каза Катрин Де Бол - изпълнителен директор на Европол.
Голяма част от престъпните групи имат и законен бизнес, най-често в строителството и хотелиерското, като по този начин изпират парите си. Те имат имат и механизми за влияние върху правосъдните системи в държавите и дори върху Европейската прокуратура.
"Реалността е, че криминалните престъпни мрежи заплашват съдии, прокурори, понякога и министри и имат влияние върху националните правосъдни системи. Трябва да намерим отговор на този проблем", посочи Дидие Рейндърс - еврокомисар по правосъдието.
ЕК възнамерява да създаде специална група от прокурори и съдии от всички държави, които да си сътрудничат по-активно в борбата срещу организираната престъпност.
Снимки: БТА