Фирми вече орязват заплати, за да запазят служителите си.
Заради пандемията поръчките в тази печатница са намалели значително. Вместо да съкращава собственикът е намалил заплатите на част от служителите .
Николай Радев - собственик на печатница: Близо 30 годишния си опит. Никога досега не ми се е налагало да намалявам заплати. Ощетил съм онзи мои служители, които бяха с най-високи заплати. Сега всички сме включително и собствениците на минимална работна залата.
Така около 50 души остават на работните си места.
Николай Радев - собственик на печатница: Може би ще се наложи да съкратим работното време на 4 часов работен ден. за да не се налага да правим съкращения.
Печатницата вече произвежда предпазни шлемове. Собственикът планира да се възползва от схемата 60/40 за месец март.Николай Радев - собственик на печатница: Ще кандидатстваме но занапред не знам с какви средства ще остана.
Въпреки, че мерките за социалната изолация не пречат на работния процес, пандемията се отразява и на IT сектора
Елена Маринова - президент на софтуерна компания: Вече има компании, които прекратиха , редуцираха своята дейност или търсят алтернативна заетост на екипите си. И очакванията са ми през следващите 3 месеца да продължат проблемите.
Ако извънредните мерки паднат в следващите 3 месеца секторът може да се възстанови още в края на годината.
Елена Маринова - президент на софтуерна компания: Очакванията са ми за силен възход на IT сектора след като премине настоящото положение.
Маринова призова седмокласниците да се ориентират към математическите гимназии, а кандидат-студентите към IT специалности, защото секторът ще се развие още по-добре след кризата.
Цените на пътуванията в чужбина: От бранша отричат да има сериозно увеличение
Пазарът на труда: Над 2,4 млн. българи остават извън икономиката, бизнесът отчита недостиг на кадри
Правителството оттегля предложението до НС за избор на председател на ДАНС
Дебатите за Съвета за мир на Тръмп продължават – Николай Младенов вижда шанс за българска експертиза в Газа