Финалът е в неделя

22:59, 29.06.2024
Чете се за: 02:47 мин.
ясни групите волейболния турнир мъжете игрите париж

Отборите на Франция и Япония се класираха за финала на волейболната Лига на нациите при мъжете в Лодз (Полша).

В първия полуфинал Франция спечели петсетова битка срещу Полша с 3:2 (22:25, 25:22, 25:23, 22:25, 18:16).

Олимпийските шампиони от Токио 2020 стигнаха до успеха след обрат, след като загубиха първия сет. Лидерът в световната ранглиста се възползва от домакинското си предимство и контролираше играта в хода на първия сет.

Миналогодишните шампиони водеха в резултата и през втората част, като имаха преднина при резултат 20:19. Гостите обаче бяха по-мобилизирани в края и изравниха сетовете.

В третата част "петлите" водеха през по-големи етапи от сета, но се стига до равенство при 22:22. Волейболистите в бяло все пак успяха да поведат в сетовете.

Най-голямата преднина в сблъсъка дойде в четвъртия гейм, когато "Дружина полска" поведе с 19:13, преди да затвори частта и да изпрати двубоя в тайбрек. Там поляците водеха с 3 точки при 12:9, но французите осъществиха обрат и се поздравиха с успеха.

Ясин Лаути стана най-резултатен за Франция с 21 точки (1 ас, 1 блок).

Във втория полуфинал в зала "Атлас Арена" в Лодз Япония се класира за първия си финал в надпреварата след успех над Словения с 3:0 (25:21, 27:25, 31:29)

Макар японците да постигнаха чист успех, словенците не се дадоха без бой. С изключение на серия от 4 поредни точки за словенците, азиатците бяха по-убедителни през първия гейм.

Волейболистите от страната на изгряващото слънце започнаха втората част с 5 поредни пункта, но европейците изравниха за 15:15. След неколкократна размяна на водачеството тимът на възпитаниците на Филип Блейн удвоиха аванса си в сетовете.

Най-голямата прединна за бронзовия медалист от ЕвроВолей 2023 дойде в треатата част, когато словенците водеха с 23:20, но противникът показа воля и затвори мача в три сета.

Япония ще играе във финала за първи път в историята, след като миналата година спечели бронзовите медали. Словения ще спори за бронзовите медали отново след 2021 година, когато остана на 4-о място.

Капитанът на победителите Юки Ишикава реализира 21 точки.