Военният научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" отплава днес от Морска гара - Варна на своята трета експедиция до Антарктида. Екипажът се състои от 34-има души. Командир е капитан втори ранг Радко Муевски.
С кораба към ледения континент потеглиха двама орнитолози, двама учени от Гърция и двама души - метеоролог и сеизмолог от Обединените арабски емирства.
Екипажът беше изпратен с официална церемония. На борда на плавателния съд има космическа лаборатория, благодарение на която екипажът ще получава сателитни снимки. Лабораторията ще бъде синхронизирана и с най-модерния сателит "Балкан-1", който ще бъде изведен в орбита през февруари 2025 г.
Очаква се корабът "Св. св. Кирил и Методий" да пристигне на остров Ливингстън в края на декември.
Снимки: БТА


Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Собственици на апартаменти в комплекс край Царево се оплакват от липса на вода и ограничен достъп до имотите си
Млад български онколог получи престижна стипендия на Българската педиатрична асоциация
Румен Христов: Ще бъде по-сериозен проблем, ако поставяме под съмнение европейския курс на страната
Втора среща ЕС - Молдова: Фокус върху реформите и върховенството на закона