Бил Нелсън, бивш астронавт и американски сенатор, е номиниран от президента на САЩ за следващ ръководител на НАСА, съобщи Би Би Си.
78-годишният настоящ сенатор се смята за умерен демократ и номинирането му от президента Джо Байдън беше приветствана и от републиканците.
Номинацията на Нелсън трябва да бъде потвърдена в Сената, преди да поеме поста.
Нелсън заяви, че е "чест" за него да бъде избран за ръководител на американската космическа агенция, като добави, че "ще помогне на НАСА да продължи по пътя си към едно по-вълнуващо бъдеще".
В изявление на Белият се казва, че номинираният от много години е „известен като сенатор, консултиращ космическата програма на нацията“. "Почти всяко парче от правното регламентиране на космическата програма на САЩ е било консултирано с него”.
Републиканският сенатор от Флорида Марко Рубио каза: "Не мога да се сетя за някой по-добър да ръководи НАСА".
В изявление Нелсън каза: „Екипът на НАСА продължава да постига на пръв поглед невъзможното, докато продължаваме да завладяваме космоса".
Нелсън беше движеща сила зад космическата програма за изстрелване на ракети на НАСА (SLS), която беше създадена след ревизирането на американската космическа програма на Барак Обама.
Сенатът с резолюция срещу Тръмп: Започва евакуация на моряци от Ормузкия проток
Смъртен случай и осем пострадали фенове след мача на Йордания на Мондиал 2026
Вашингтон временно разреши продажбата на ирански петрол, размрази активи на Техеран за 12 млрд. долара
Бръснар от Лос Анджелис предлага безплатни прически по време на Световното по футбол
Литийно шествие с мощите на св. Йоан Кръстител тръгна от Созопол и стигна до остров Св. Иван
24-часова национална стачка в Гърция - какво трябва да знаят туристите?