Кенийка постави нов световен рекорд в бягането на 1500 м. на турнира от Димантената лига във Флоренция

кенийка постави нов световен рекорд бягането 1500 метра турнира димантената лига флоренция
10:20, 03.06.2023 (обновена)
Чете се за: 05:10 мин.

Кенийката Фейт Кипиегон постави нов световен рекорд в бягането на 1500 метра при жените на турнира от Диамантената лига по лека атлетика във Флоренция (Италия).

Кипиегон записа време 3:49.11 минути в дисциплината, сваляйки почти секунда от предишното върхово постижение от 3:50.07 минути на етиопката Гензебе Дибаба от 2015 година.

„Когато преминах финала, знаех, че съм подобрила световния рекорд, защото направих добър спринт в края и се почувствах много силна. Знаех, че всичко е възможно“, заяви Кипиегон след състезанието в петък вечер.

„След първите 1000 метра, просто вложих всички сили към финалната линия“, добави лекоатлетката.

„Постижението е много важно, защото бе нещо, което липсваше в кариерата ми. Това наистина ще ме мотивира. Наистина невероятна вечер“, каза още Фейт Кипиегон

Рекордът допълва богатата колекция на 29-годишната лекоатлетка, която има два олимпийски златни медала на 1500 метра, както и две световни титли от 2017-а и 2022-а, златно отличие от Игрите на Британската общност от 2014 година и три титли от Диамантената лига. Фейт Кипиегон атакува в последните 300 метра и завърши с голяма преднина пред британката Лора Мюър и австралийката Джесика Хъл, а след финала получи поздравленията на всичките си конкурентки.

„Много съм щастлива за Фейт“, каза Мюър. „Бих се радвала да съм по-близо до нея, но като за първо състезание за сезона се представих достойно. Не съм бягала първите 800 метра толкова бързо, както сега“, коментира британската лекоатлетка.

Световният шампион и олимпийски вицешампион на 100 метра Фред Кърли (САЩ) триумфира в спринта при мъжете на третия турнир от веригата за сезона. Той спечели и в Рабат (Мароко) през миналата седмица, а във Флоренция ликува с 9.94 секунди. Втори остана (Кения) с 10.05, а трети се нареди американецът Трейвън Бромел с 10.09 секунди. Ямайският спринтьор Йохан Блейк се класира на седма позиция, а олимпийският шампион Ламонт Джейкъбс пропусна състезанието зарази проблем с гърба.

В спринта на 100 метра при жените Мари-Жозе Та Лу (Кот Д'Ивоар) пресече финалната линия за 10.97 секунди, пред германката Джина Люкенкемпер и британката Имани-Лара Лансикот. Дина Ашър-Смит (Великобритания), която спечели световната титла на 200 метра в Доха (Катар) през 2019-а, се оттегли преди състезанието в последния момент.

„Чувствам се малко уморена, защото часовата разлика ми се отрази. Най-важното беше да спечеля и аз успях. През този сезон основната ми цел е да печеля всеки път, когато изляза на пистата“, заяви Та Лу.

19-годишният Ерийон Найтън спечели спринта на 200 метра при мъжете с време 19.89 секунди, докато Фемке Бол от Нидерландия постави рекорд на турнира в бягането на 400 метра с препятствия при жените, финиширайки за 52.43 секунди, най-добро време за сезона.

Грант Холоуей (САЩ) подобри представянето си от Рабат, където бе втори, с победа на 110 метра с препятствия при мъжете във Флоренция.

Испанецът Мохамед Катир впечатли с успеха си на 5000 метра с най-добър резултат за сезона – 12:52.09 минути, а световният рекордьор Джошуа Чептегей от Уганда остана четвърти.

Представителите на Италия Леонардо Фабри и Анди Диас донесоха радост на домакините с успехи, съответно в тласкането на гюле и тройния скок при мъжете, а сънародничката им Лариса Япичино триумфира в скока на дължина при жените.

Следващия кръг от Диамантената лига ще се проведе на 9 юни във френската столица Париж.

Каракачанов: Цената на подкрепата на ДПС е запазване на старата схема
Ангел Няголов зае четвърто място в турнира по конен спорт от Световната купа в Атина