Константин Балинов и Танислав Ангелов спечелиха медали на европейското първенство по вдигане на тежести

Константин Балинов
Снимка: Българска федерация по вдигане на тежести
15:41, 10.07.2023
Чете се за: 02:55 мин.

Българските състезатели продължават с успехите си на европейското първенство по вдигане на тежести за кадети и кадетки до 15 и до 17 години в Кишинев. Родните тежкоатлети заслужиха трета титла в двубоя. Донесе я Константин Балинов (102 кг) при по-малките.

Българинът започна с неуспешен опит на 90 кг. За второто си излизане на подиума той поиска 92 кг, които също не успя да покори. В последния си опит младият варненец все пак се справи с 92 кг. С тях той заслужи сребърния медал в движението.

В изтласкването Балинов се справи последователно със 110, 116 и 120 кг, с които той грабна златния медал и в двубоя, и в упражнението.

Втори стана полякът Игор Габровски с 210 кг (93+117). Полякът успя да вдигне и 120 кг, с които щеше да победи българина, но опитът не беше зачетен след повторно разглеждане от журито.

По-рано днес Танислав Ангелов (96 кг) заслужи три бронзови медала при по-големите. Състезателят на Васил Милашки в "Мизия" - Кнежа събра двубой от 293 кг, с които успя да се качи на почетната стълбица. Ангелов стартира успешно на 126 кг, след което изхвърли 129 кг от последния си опит. Тежестта обаче му осигури отличието в първото движение. Във второто българинът направи три успешни опита, като вдигна последователно 155, 158 и 164 кг. Шампион стана италианецът Симоне Абати с 335 кг (150+180), пред Максим Смик (Укр) с 295 кг (130+165).

Така България вече е с цели 26 отличия от шампионата в Кишинев. Джан Зарков (49 кг) и Симеон Арнаудов (55) станаха шампиони, вицешампионки на Европа са още Бояна Костадинова (45), Мария-Александра Арнаудова (71) и София-Гарсия Стефанова (76) а Александра Николова (40), Исус Кирилов (49), Нино Симеонов (55) и Виктор Костадинов (67) заслужиха бронзови медали. Магдалена Димитрова (49 кг) и Галин Продански (61 кг) останаха на крачка от отличията.

Костадинова пък записа европейски рекорд в изхвърлянето - 64 кг, като взе злато и на изтласкване.

Родното участие затваря довечера Ангел Георгиев (17 г. +102 кг) от Старт - Червен Бряг.