Евродепутатът с коментар за бюджета на ЕС
"Предложението на ЕК за бюджета на ЕС срещна главно неодобрение в Европейския парламент. Двамата докладчици, единият от партията на фон дер Лайен, излязоха с доста критични коментари". Това заяви в "Още от деня" евродепутатът Кристиан Вигенин.
Макар че бюджетът ще влезе в сила от 2028 г., като се сметнат инфлацията и други неща, се оказва, че имаме горе-долу същия бюджет като сега. Амбицията е по-голяма, а средствата - пак толкова, обясни Вигенин.
"Да не говорим, че в тези средства са включени 100 млрд. за Украйна, които досега ги нямаше, значителни средства за отбрана и въоръжение и три пъти повече средства за охрана на външните граници. Те отразяват факта, че Европа днес е по-дясна, отколкото преди 5 години, ЕС е доминиран от десните".
Той посочи, че в бюджета са предвидени значително по-малко средства за земеделие и кохезионна политика.
"Крайно неприемливо за социалистите е и това, че по друг начин ще се структурира изразходването на средствата, тоест парцелиране и ренационализиране на европейската политика. Европейските средства и тяхното разходване ще се решават от страните членки, т.е. възможността да се води общоевропейска политика ще намалее и контролът на ЕП ще намалее".
Такъв бюджет е категорично неприемлив за социалистите, макар тепърва да предстоят промени, подчерта Кристиан Вигенин.
"Допускам, че идеята е да се предложи далеч по-малко за земеделие, за да има марж, в който при предстоящите преговори комисията да добави милиарди - ниска изходна точка, от която могат да се допълнят нови средства. Общото разбиране е, че трябва да насочим повече усилия по отношение на отбраната и сигурността, но това не значи непременно пари за оръжия, а в по-голяма степен имаме нужда от гарантиране на вътрешния мир".
Вижте целия разговор във видеото
Продължават дипломатическите совалки по предложения от САЩ план за край на войната в Украйна
Нападнатият в Скопие журналист Владимир Перев пред БНТ - какви са мотивите за агресията?
Петзвезден лукс: Тръмп ще помилва двете пуйки за Деня на благодарността (СНИМКИ)
Трима души загинаха при жестока катастрофа край Пловдив, 7-годишно дете е с опасност за живота (СНИМКИ)
Продължават дипломатическите совалки по предложения от САЩ план за край на войната в Украйна
Светещ обект и силен тътен над Синеморец – жители разказват за необичайно нощно явление