След кризисно заседание, продължило до късно снощи, управляващата коалиция в Нидерландия се запази, и правителството остава на власт.
До кризата се стигна след оставка в кабинета заради расистки коментари.
Държавният секретар в Министерството на финансите Нора Ашабар подаде оставка в знак на протест. Нейното напускане заплашваше да разцепи дясната коалиция, ако други министри бяха последвали примера ѝ.
Не е ясно кой от колегите ѝ е подразнил родената в Мароко Ашабар. По-рано по време на дебат в парламента крайнодесният Герт Вилдерс, чиято партия също е коалиционен партньор, обвини за насилието в Амстердам "мюсюлманите" и "мароканците". В крайна сметка партията на родената в Мароко Ашабар реши да остане в коалицията и по този начин правителството запази мнозинството си.
"Гласувахме си доверие като кабинет и продължаваме заедно. След събитията в Амстердам миналата седмица в страната имаше много вълнения. Беше емоционална и интензивна седмица, много беше казано и много направено. Имаше дълъг и понякога разгорещен дебат в парламента. Резултатът от днешните дискусии е, че този кабинет иска да бъде на всички нидерландци и остава такъв. Никога не е имало расизъм в парламентарните групи и правителството", заяви министър-председател на Нидерландия Дик Схоф.
Генералният директор на БНТ Милена Милотинова получи плакет от ORF на конкурса "Евровизия 2026"
Санкциите срещу Русия: Ще останат ли в списъка патриарх Кирил и Вагит Алекперов?
Жълт код за опасни горещини в 14 области на страната - температури до 37
Бившата полицайка Симона Радева влезе зад решетките на Сливенския затвор
Обстановката във Венецуела - властите ограничиха достъпа до щата Ла Гуайра