Министерството на финансите преотвори емисия 6-годишни държавни ценни книжа, която беше пусната в обращение на проведения на 13 май 2024 аукцион. Емисията е деноминирана в лева, с падеж 15 май 2030 година и годишен лихвен купон от 3,25%.
Обемът на емисията в обращение беше увеличен с 200 млн. лв. на проведения на 8 юли 2024 г. аукцион, с което достигна 600 млн. лв. номинална стойност. Среднопретеглената годишна доходност на аукциона за преотваряне на емисията е в размер на 3,82%.
Общият размер на подадените поръчки възлезе на 259,4 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1,3. Отчетеният според спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 132 базисни точки. От страна на участниците най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките – 79,9%, следвани от застрахователните дружества – 10,2%, пенсионните фондове – 9,5%, инвестиционни посредници – 0,3% и други инвеститори – 0,1%.
Какво се случва, когато бюджетът не е приет навреме - анализ на Фискалния съвет
Картата на неравенството по рафтовете: Големите вериги в София са 244 и едва 3 във Видин
Хазната е загубила близо 580 милиона лева от недекларирани горива през 2024 г
На консултациите при президента: От АПС и МЕЧ смятат, че този парламент не може да излъчи редовен кабинет (ОБЗОР)