Служебното правителство одобри повторно гласуваният вече на първо четене от предишния парламент законопроект за противодействие на корупцията на лица, заемащи висши публични длъжности.
С него се създава орган, който да преследва корупцията като я разследва. Той ще бъде от пет члена, които ще се избират от парламента, от президента и от върховните съдилища.
Постоянен председател няма да има, а всеки един от петимата ще бъде председател за една година в общия им петгодишен мандат.
"Какво ще направи този законопроект? Ще създаде орган, който да преследва корупцията, който да я преследва в наказателно-правен смисъл като я разследва, ще разследва висшите етажи на властта и само тях, ще ги разследва за корупционни престъпления и само за тях, тоест ще се съсредоточи, там където наистина боли", каза Зарков.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Изборът на нов ВСС: В парламента са постъпили 26 предложения от НПО, съдии, прокурори и университетски преподаватели
Министърът на отбраната: Всички дронове, паднали или намерени на наша територия, са разузнавателни или примамки
Трагедията със загиналото момче в Созопол: Бащата е влязъл в бурно море с трите си деца
Смъртоносни наводнения в Непал: Загинали са над 100 души, близо 400 туристи са в неизвестност