Муджинга Камбунджи спечели спринта на 200 метра при жените в Рим

В класирането по медали води Италия с общо 20 отличия

лека атлетика писта лого
10:02, 12.06.2024
Чете се за: 02:30 мин.

Швейцарката Муджинга Камбунджи сложи край на всякакви надежди за двойна победа на Великобритания в спринта, като победи Дарил Нейта на 200 метра при жените след фотофиниш на европейското първенство по лека атлетика в Рим (Италия).

Рамо до рамо по правата, Камбунджи беше тази, която е наведе в последния момент на финала и спечели само със стотна от секундата - 22.49 срещу 22.50 на Нейта. Французойката Елен Парисо взе бронзовото отличи с 22.63 секунди.

За швейцарката това е второ злато в дисциплината след Мюнхен 2022.

Австрия завоюва първа титла на шампионата, след като Виктория Хъдсън стана първа на копие при жените с 64.62 метра. След нея се наредиха Адриана Вилагош (Сърбия) с 64.42 и Мари-Терезе Обст (Норвегия) с 63.50.

Естонецът Йоханес Ерм събра 8764 точки, за да спечели златото в десетобоя. За него това е първа титла на открито. Ерм надделя над Сандер Скотхайм (Норвегия) с 8635 и Макенсън Глети (Франция) с 8606 точки.

Двукратният световен шампион от Франция Кевин Майер, световен рекордьор в състезанието от 10 дисциплини, завърши пети зад защитаващия титлата си Никлас Каул, но беше доволен, че постигна квалификационна норма за домашната си Олимпиада в Париж.

Британският женски квартет в състав Аша Филип, Ейми Хънт, Дина Ашър-Смит и Дезире Анри достигна спокойно финала на щафетата 4 по 100 метра с 42.25 секунди, най-доброто време в Европа тази година.

Но мъжкият квартет на 4 по 100 метра Си Джей Уджа, Джона Ефолоко, Ричард Килти и Ромел Глейв завърши последен в серията си с 39.60 и ще пропусне финала.

Преди последния ден на европейското първенство в класирането по медали водят домакините от Италия с общо 20 отличия, от които десет златни, седем сребърни и три бронзови. На второ място св Франция с 13 (4, 3, 6), а на трето Норвегия с 6 (3, 2, 1).

Задържаха контрабандни златни накити за 80 000 лв. на "Лесово"
Мистичен кръг на 4000 години на остров Крит заплашва да провали мегапроект за ново летище (СНИМКИ)