18:31, 27.11.2022
Чете се за: 02:50 мин.
естетическа гимнастика
Снимка: БФХГ, Анна Недкова

Българската естетическа групова гимнастика постигна голям успех, след като националките ни при жените завоюваха историческа първа световна титла от шампионата на планетата в Грац, Австрия.

Момичетата в състав Сияна Табакова, Карина Нейкова, Дария Капсъзова, Яна Стайкова, Мария Мехлемова, Християна Ковачева, Виктория Берова, Сибила Кърпачева и Рада Куатли с треньор Кристина Ташева бяха най-добри измежду 25-те участващи отбора, слагайки край на доминацията на отборите на Русия и Финландия през годините.

Българките завършиха с най-високи оценки и в двата състезателни дни, като постигнаха 19.050 и 19.500 точки, общо 38.550, изпреварвайки двата финландски отбора /Минетит и Глория/, заели второто и третото място.

Националките ни в голямата си част са заедно в този състав от 2017 година насам и тяхното представяне върви в непрекъснато възходяща линия, като по-рано тази година отборът спечели и Световната купа в София, а преди това завърши и на първо място и в световния шампионат /различно състезание от световното първенство/, проведен по време на Covid 19 пандемията.

Със сребърните медали пък се окичи националният отбор на България при девойките. С оценки 18.500 и 19.050 точки, общо 37.550 точки, нашите момичета отстъпиха само на шампионките от Финландия /Минетит Джуниър/, а трети е другият финландски отбор /ОВО джуниър/.

Национален отбор девойки е воден отново от Кристина Ташева и е в състав:Кристиана Дойчева, Мария Стаменова, Никол Златкова, Никол Ангелова, Симона Берова, Катрин Тасева, Дария Войнова, Рая Сръндева и Никол Стоянова.

В отборното класиране при жените българките /национален отбор - първи в класирането, Велбъжд, осми и София спорт - 15-и/ същи завоюваха сребърните отличия, след като останаха зад състава на Финландия, но изпревариха този на Казахстан.

Канада с исторически първи триумф в Купа "Дейвис"
Гледайте Испания - Германия от 21:00 ч. НА ЖИВО по БНТ 1 и БНТ 3