В центъра на Велинград стартира първото издание на колоездачната надпревара "L`Etape България от Тур дьо Франс". Неговото начало беше дадено от министъра на младежта и спорта Димитър Илиев и от Маргарита Попиванова, изпълнителен директор на "Европейски пътища". Над 850 участника от 22 държави стартираха в първото издание на L`Etape Bulgaria by Tour de France във Велинград. Средната им възраст е 40,4 години, а 85 от тях са жени. Най-възрастният участник е на 79 г. от Русе.
На старта присъстваха множество официални лица, включително кметът на Велинград д-р Костадин Коев, както и представители на спонсорите и партньорите на надпреварата. Колоритните фенове, които следват изданията на легендарното състезание по света, също не пропуснаха да наелектризират обстановката.
"Фактът, че сте тук, означава, че вече сте победители, защото сте се преборили със себе си и ще предизвикате вас самите", каза на старта министърът на младежта и спорта.
"Пътят на шампионите се строи трудно, но и покоряването му с колело не е лесно. Респект за спортния хъс, подготовката и духа на всеки един от вас", каза Маргарита Попиванова, представител на генералния спонсор на състезанието - "Европейски пътища".
Етапът в България е втората най-голяма надпревара на Балканите под егидата на Tour de France (другите балкански състезания са в Румъния и Гърция) и заявява смело позицията на страната ни като привлекателна дестинация за колоездене на картата на международния спорт. Състезанието се провежда по специално избрано от организатора трасе, включващо две дистанции - дълга (102 км) и къса (57 км), при максимална денивелация от 1700 метра.
Духът на Tour de France е завладял целия Велинград благодарение на специалното спортно градче, разположено в центъра, което e на разположение на състезателите и гостите на града през целия уикенд на събитието. Там любителите на колоезденето ще имат възможността да разгледат експонати от Музея на Tour de France, да се срещнат лично и да се снимат с култовия талисман на състезанието - дяволът Диди, както и да се потопят в атмосферата на едно от най-значимите спортни събития в България това лято.
Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber
Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини
Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Две български лодки достигнаха четвъртфиналите на световното първенство по гребане в Пловдив
Националите по бокс започнаха финалния етап от подготовката за европейското първенство в София
Йоан Величков ще представя България в основната схема на WTT Contender Panagyurishte 2026
Бдение в Кричим с надежда за правосъдие след жестокото убийство на млад мъж в Пловдив от тийнейджъри
В капана на фентанила: Кой ръководи трафика и има ли изход за пристрастените?
След повече от седем месеца: Нова фирма поема почистването в столичните райони "Слатина", "Подуяне" и "Изгрев"