Почина актьорът Васил Стойчев. Един от най-достойните и най-уважаваните наши актьори си е отишъл от този свят, малко преди да навърши 85 години, съобщиха от Съюза на артистите в България.
"Аз си мисля, че великата сила на театъра и неговата вечност имат връзка с факта, че във всеки човек той е нещо вродено. Всеки обича театъра", припомнят от САБ думите му.
Поклонението ще се състои на 18 юли, събота, в 11:00 ч. във фоайето на Народния театър.
Васил Стойчев е роден на 29 септември 1935 г. в Кюстендил, в семейството на фотограф - "Фото Бански". Завършва Образцов икономически техникум в София, една година учи във ВИИ "Карл Маркс" и през 1954-1959 е студент във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов", със специалност актьорско майсторство в класа на професор Филип Филипов.
Заедно с колегите си Виолета Бахчеванова, Лили Райнова, Асен Кисимов, Вълчо Камарашев и Живко Гарванов е разпределен в Драматичен театър "Адриана Будевска" Бургас.
През 1960/61 заедно със съпругата си Виолета Бахчеванова е назначен в Народния театър, където прекарва 50 години от творческата си кариера. Има изяви и на сцената на Театър 199. Играе в Радиотеатъра в БНР, а и в телевизионния театър.
Васил Стойчев е носител на наградата "Икар" на Съюза на артистите в България "за изключителен творчески принос към българския театър" през 2013 г.
Поклон пред светлата му памет!