Трети пореден ден оздравелите с коронавирусна инфекция са повече от новозаразените. Това показват данните на Националния оперативен щаб.
39 са новорегистрирани случаи на COVID-19 в страната за последното денонощие. Общо броят на заразените у нас е вече 2331.
От тях 287 са хоспитализирани, а 31 са в тежко състояние. Излекувани са 43-ма за изминалото денонощие. Така общият им брой е 727.
Увеличават се и жертвите на болестта - още четирима души са починали през последните 24 часа и така общият брой на загубилите битката с Ковид в България достигна 120 души.
Още двама заразени медици регистрираме днес и проценът им остава устойчив - 11. Днес бе отмчетен и своеобразен рекорд в броя на направените тестове за последното денонощие - 1912.
От няколко дни съотношението между броя на изчистените от вируса и новоокритите случаи показва положителна тенденция. Друг дори по-важен показател - броят на хоспитализираните и тези в много тежко състояние трети ден е съответно под 300 и малко над 30, показват данните от щаба.
Така на дневен ред е отново разхлабването на мерките - хаос в този процес, според Венцислав Мутафчийски няма.
Ген. майор. проф. д-р Венцислав Мутафчийски, Национален оперативен щаб:
Може много примери да дадем защо отпуснахте това, защо не отпуснахте онова - мисля, че този начин на разсъждение в момента е непродуктивен. Светът е много внимателен и продължава да бъде внимателен и ние трябва да бъдем внимателни
От началото на епидемията се е работило по поне пет графика за разхлабване на мерките.
Ген. майор. проф. д-р Венцислав Мутафчийски, Национален оперативен щаб: Накрая се реши опираме се на един общ скелет и в зависимост от промяната на епидемиологичната ситуация може да се променя. Некоректно е към хората е да се дават надежди и след това да се подменят тези надежди.
Предвижда се да бъде направено проучване върху щамовете на вируса, разпространени у нас, тъй като това има значение за начина, по който протича заболяването.
Проф. Тодор Кантарджиев - Национален оперативен щаб: Целогеномно секвениране на РНК на вирусни 48 щама, които са заразили българските хора. Трябва по някакъв начин да обясниме малкото заболели и малкото умрели в нашата страна.
Не може да бъде отхвърлен нито един от сценариите за развитието на епидемията в близко бъдеще, а и мнението на експертите е различно, казват от щаба. Според изследване на института Робърт Кох за заболеваемостта съгласно критериите на Германия страната ни е с доста добри показатели.
Ген.майор.проф.д-р Венцислав Мутафчийски - Национален оперативен щаб
България е в светложълтата зона.
В същото време не бива да пропускаме, че също послединте дни има и леко увеличение на боря на активните области - тези, в които регистрираме положителни случаи.