Радина Величкова със златен медал от европейското по лека атлетика за юноши и девойки до 18 г.

Българката записа най-добро време във финала на 100 м. Тя спечели с резултат 11.46 сек., като по този начин донесе първи златен медал за страната ни в тази възрастова група.

Радина Величкова
Снимка: X / European Athletics
21:24, 19.07.2024
Чете се за: 01:27 мин.

Златен медал за България от европейското първенство по лека атлетика за юноши и девойки до 18 г. в Банска Бистрица, Словакия. Донесе го Радина Величкова, която записа най-добро време във финала на 100 метра.

16-годишната Величкова финишира за 11.46 сек., с което постави национален рекорд на България при девойките и донесе първа титла на страната ни в тази възрастова група от европейски финали.

Втора след българката финишира французойката Шаде Лапорал с 11.54 секунди, а тройката бе допълнена от естонката Мия От с 11.62 секунди.

Във финала на 100 м с препятствия при девойките Ива Деливерска завърши на пето място. Българката постигна време от 13.47 секунди, което бе с три стотни по-добро от резултата ѝ в полуфиналите по-рано през деня.

Европейска шампионка в дисциплината стана представителката на домакините от Словакия Лаура Фърличкова с 12,97 секунди. Сребърният медал е за полякинята Зофия Ройек с 13,33 секунди, а бронза взе французойката Оксан Кинге с лично постижение от 13,37 секунди.

Малко по-рано с бронзов медал се поздрави Християн Касабов, който остана трети в дисциплината 110 м с препятствия.

ООН: Израелската окупация на палестинска територия е незаконна
Как глобалният IT срив се отрази и у нас?