С жива верига протестиращи от ТЕЦ и мини "Бобов дол" блокираха движението и в двете посоки на автомагистрала "Струма" край Дупница. Те обещаха да пуснат движението, след като приключи извънредното заседание на Министерския съвет този следобед.
Блокиране на АМ "Струма", жива верига и автомобили в двете посоки от рано тази сутрин изнерви както шофьори, така и протестиращи и полиция. Напрежението първо започна между протестиращите и полицията, тъй като от МВР поискаха от тях да пропускат поетапно автомобилите, за да не се образуват опашки. Те обаче отказаха.
Има недоволство и от страна на шофьорите, тъй в опашката има бременни жени, които нямат храна и вода и постоянно звънят на спешния телефон 112, но никоя институция към момента не може да реагира. Наложило се е майка с дете дълго време да чака, за да бъде допусната да премине през кордона от протестиращи. Автобус, който пътува с туристи към Метеора в Гърция също е в колоната от автомобили. В него пътуват 50 човека, които твърдят, че са поставени в много трудна ситуация без да знаят след колко време ще преминат блокадата.
видео: Борислава Миленкова
Блокада на АМ "Струма" заради протест на служители в ТЕЦ и мини "Бобов дол"
"Хората са тук, защото няма никаква алтернативна заетост, защото в териториалните планове са допустими единствено малки и средни предприятия, които реално не могат да осигурят устойчива заетост на всички тези хора", каза Йорданка Германова - КТ "Подкрепа".
"Управляващите се опитаха да направят някакъв диалог, някакво обществено обсъждане по плана за развитие, нищо не стана. Това, което ние предлагаме, те казаха да чухме и в следващия драфт на плана нещата не да отразени", каза инж. Любомир Спасов - изпълнителен директор на ТЕЦ "Бобов дол".
Таня Стоянова - шофьор: "Мисля, че няма никакъв смисъл. Така да си блокираме на пътя."
Движението между София и Благоевград се осъществява по главен път Е-79. От "Пътна полиция" съветват да се кара внимателно, тъй като и там движението е натоварено.
Преди малко протестиращите освободиха за кратко движението в посока Благоевград и Кулата. Причината е часовете чакане на пътуващите хора, които са без храна и вода над 3 часа. Блокада беше възстановена отново и в двете посоки.
Междувременно опашката от автомобили и камиони на АМ “Струма” от Радомир за Благоевград започна да намалява. Протестиращите започнаха поетапно на всеки 20 минути да пропускат чакащите шофьори. Към момента опашката на магистралата преди Дупница е не повече от километър.
Вижте повече в прякото включване на Али Мисанков
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok